Niezaspokojone potrzeby w raku prostaty

Leki leżące na tle pieniędzy

Śmiertelność z powodu raka prostaty plasuje Polskę w ogonie Europy. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak odwrócić ten niekorzystny trend mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Każda nowa terapia, którą udaje się wprowadzić do refundacji cieszy pacjentów. W ubiegłym roku środowisko chorych miało wiele powodów do radości, jak jednak sami wskazują nadal musimy nadrabiać zaległości, by móc powiedzieć, że leczymy chorych na poziomie europejskim.

W ubiegłym roku rzeczywiście pojawiły się (w refundacji- przypis redakcji) nowe leki dla pacjentów z rakiem prostaty. Jednak to nie wyczerpuje tego wachlarza możliwości, jaki polskim pacjentom moglibyśmy zaoferować – wskazała w rozmowie z portalem Co w zdrowiu Anna Kupiecka.

Na refundację nada czekają leki hormonalne dla pacjentów na wczesnym etapie leczenia systemowego. Są to pacjenci z hormonowrażliwym, przerzutowym rakiem prostaty – dodała. Przyznała jednocześnie, że umieralność z powodu raka prostaty cały czas w Polsce rośnie i pod tym względem nie mamy powodów do zadowolenia.

Jesteśmy gotowi na pozytywne decyzje i będziemy czekać na to, czy pacjenci z rakiem prostaty nadal będą się zmagali z brakiem dostępu do szerokiego wachlarza leczenia czy też może wreszcie będziemy leczyć zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną – dodała.

Źródło: cowzdrowiu.pl

Pin It on Pinterest