Wzrasta wartość refundacji wyrobów medycznych

Wzrasta wartość refundacji wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W 2020 roku wyniosła ok. 1,2 mld, w 2021 – 1,4 mld, a w ubiegłym roku – 1,5 mld zł. Plan na bieżący rok przewiduje ok. 1 mld 825 mln zł – zapowiedział na posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych wiceminister Maciej Miłkowski.

Resort zdrowia poinformował, że tylko w tym roku refundacja wyrobów medycznych na zlecenie kosztować będzie ok. 1 mld 825 mln zł. O planach refundacyjnych, już wprowadzonych zmianach i pracach nad kolejną nowelizacją przepisów mówił w środę (8 marca) na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych wiceminister Maciej Miłkowski. Zapewnił również, że resort zwiększa regularnie wartość refundacji wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. 

Z tego, jak wymienił, główne pozycje kosztowe stanowią wyroby stomijne, tj. ok. 320 mln zł dla 64 tys. pacjentów. – Na początku tego roku nastąpiła w tym zakresie duża zmiana, dlatego przewidujemy duży wzrost kosztów po tej stronie dla Narodowego Funduszu Zdrowia – przypomniał wiceszef resortu.

Minister przypomniał, że rozporządzenie jest od dwóch lat nowelizowane i w tym roku także należy spodziewać się zmiany przepisów.

Jak zdradził, aktualnie toczą się prace nad kolejną nowelizacją. Jeszcze w maju projektowane przepisy powinien trafić pod konsultacje publiczne, a w drugiej połowie roku – wejść w życie. 

Spotykamy się z poszczególnymi producentami, analizujemy ceny produktów, być może będziemy jeszcze zmieniali ceny, aby duża część produktów była w limicie, a pacjent miał możliwość wyboru. Tym kierowaliśmy się przy wprowadzaniu tegorocznych zmian – mówił Maciej Miłkowski. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest