Operatorów robotów trzeba najpierw wyszkolić

Zespół Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy przeprowadził pierwsze operacje w zakresie urologii z wykorzystaniem robota medycznego. Ma już w tym zakresie wyszkolone trzy zespoły lekarzy, ale planuje szkolić następnych: urologów, chirurgów, ginekologów, laryngologów.

– Robota można w zasadzie kupić w ciągu kilku tygodnie. Jednak szkolenie dobrego operatora to znacznie trudniejszy i kosztowniejszy proces – podkreśla prof. Piotr Jarzemski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela. 

Jak mówi prof. Piotr Jarzemski, w Bydgoszczy robot da Vinci funkcjonuje od 2018 roku. Z jego pomocą wykonywane są operacje komercyjne w prywatnym szpitalu Świętego Łukasza. Dzięki temu powstały trzy wykwalifikowane i doświadczone zespoły urologiczne, które wykonały do tej pory kilkaset zabiegów. W niedalekiej przyszłości takich operacji ma być przeprowadzanych jeszcze więcej.

– W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy trwa budowa nowego bloku operacyjnego, w którym sale operacyjne będą przystosowane do używania systemów robotowych. Dzisiaj preferujemy robota da Vinci, ale będziemy także testować system VERSIUS, a być może także system HUGO. Chcemy sprawdzić, który z robotów okaże się najlepszy dla poszczególnych zespołów: chirurgów, ginekologów, laryngologów. Planujemy wykształcić w technice robotowej nie tylko urologów, którzy zdominowali systemy da Vinci, ale także lekarzy innych specjalności – mówi prof. Jarzemski.

Do czasu zakończenia inwestycji i powstania nowej części szpitala – sześciokondygnacyjnego budynku, który będzie mieścił między innymi kilkanaście nowych sal operacyjnych, oddział intensywnej terapii, centralną sterylizację oraz zintegrowane z blokiem operacyjnym sale wykładowe, przystosowane do transmisji online – robot będzie wypożyczany.

– W Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Jana Biziela w ciągu roku, maksymalnie dwóch lat chcemy w urologii mieć przynajmniej sześć wyszkolonych zespołów. Zaczynamy też szkolić zespoły chirurgów, ginekologów i laryngologów. Wszyscy będą pracować z wykorzystaniem robotów. Tego oczekują od nas nasi pacjenci – informuje prof. Jarzemski.

Przypominamy, że od 1 kwietnia 2022 roku chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane darmowe leczenie w asyście robota chirurgicznego.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest