Pierwszy miejski szpital w Polsce z robotem

Do 25 robotów medycznych, wspomagających w Polsce operacje chirurgiczne, dołącza kolejny. Urządzeniem Da Vinci może się od 21 marca pochwalić Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. To pierwszy miejski szpital w Polsce, który będzie wykonywał robotyczne operacje.

Robotów wykonujących w Polsce operacje robotyczne jest już 25. Dla szpitala miejskiego w Poznaniu wpłynęło, na zakup robota, ponad 21 milionów złotych, pochodzących ze środków unijnych.

Do tej pory mamy jednego robota w Wielkopolskim Centrum Onkologii, które z braku oddziału urologicznego tych procedur nie wykonuje, a wszystkie ościenne województwa już funkcjonują od dłuższego czasu z zabiegami robotycznymi, które są wykonywane u pacjentów urologicznych. Będziemy pierwszym szpitalem w Wielkopolsce, który będzie wykorzystywał robota właśnie do takich zabiegów – mówił kierownik Kliniki Urologii Szpitala im. Strusia prof. Andrzej Antczak na antenie Radia Poznań.

Robot będzie wykorzystywany do operacji raka prostaty oraz raka jelita grubego. Za zabiegi z pomocą robota zapłaci NFZ. Pierwsze zabiegi odbędą się na początku kwietnia.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest