Epidemia raka prostaty

Rak prostaty prostata nowotwór prostaty profilaktyka profilaktyka raka prostaty diagnostyka raka prosaty

Rak prostaty to w tej chwili najczęstszy nowotwór mężczyzn, który występuje częściej niż np. rak płuca czy rak jelita grubego. Wiek jest czynnikiem ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Drugi czynnik ryzyka to genetyka – mówił podczas VIII Forum Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach dr n. med. Paweł Salwa.

 Jeżeli nasz tak zwany męski przodek, ojciec, dziadek, stryj zachorował na raka prostaty, to moje indywidualne ryzyko zachorowania jest wielokrotnie większe, niż gdybym takiego przodka nie miał. Czyli widzimy, że w takiej sytuacji nie mamy możliwości wpłynięcia na zachorowanie. Nie ma możliwości zapobiegnięcia rakowi prostaty – mówił dr Paweł Salwa.

Podkreślał również istotną rolę profilaktyki. – Rak prostaty jest świetnie wyleczalny, jeśli go wykryjemy na odpowiednim etapie, najlepiej na wczesnym albo chociaż średnim – tłumaczył.

Doktor Paweł Salwa wykonuje operacje prostatektomii w asyście robota Da Vinci. W tym temacie podkreślał z kolei, że niezwykle ważne jest tutaj doświadczenie chirurga. –  Operacje usunięcia prostaty alternatywnymi, starszymi metodami nazbyt często kończyły się trwałym nietrzymaniem moczu. (…) To leczenie było okupione dużymi stratami w jakości życia. A da Vinci daje tutaj gigantyczne przewagi, ale warunkiem jest doświadczenie chirurga, bo metoda jest dosyć trudna.

Źródło: Dr Paweł Salwa: „Możemy mówić o epidemii raka prostaty”, Dziennik Gazeta Prawna

Pin It on Pinterest