Poznań: Pierwsi pacjenci zoperowani w asyście robota

W poznańskim szpitalu im. J. Strusia przeprowadzono pierwsze operacje w asyście medycznego robota da Vinci. Kolejne są już w planach.

Jak poinformował w piątek prof. Andrzej Antczak, kierownik Oddziału Urologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu i kierownik Kliniki Urologii, zoperowani pacjenci to młodzi ludzie, aktywni zawodowo, a stopień zaawansowania choroby nowotworowej był u nich niewielki.

– W ich przypadku radykalna prostatektomia w asyście robota to zabieg obciążony najmniejszą liczbą powikłań. Dzięki użyciu tego sprzętu prawdopodobieństwo nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji po zabiegu jest maksymalnie ograniczone – powiedział.

Kupno robota chirurgicznego da Vinci i nowoczesnego rezonansu to część dużego projektu, jaki realizuje szpital im. J. Strusia. Jego całkowita wartość wynosi ponad 25 mln zł, w tym ponad 21 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, jakie szpital otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, a 3,75 mln zł – wsparcie poznańskiego samorządu.

Więcej: Rynek Zdrowia

Pin It on Pinterest