Światowy Dzień Bez Tytoniu

rzucenie nałogu, nałóg, rzucenie palenia, światowy dzień bez tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

To niewątpliwie doskonała okazja do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Rak pęcherza moczowego jest stosunkowo częstym nowotworem – każdego roku w Polsce rozpoznajemy ok. 8 tys. nowych przypadków tego raka. Jest to choroba, która dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. U około połowy pacjentów nowotwór pęcherza jest skutkiem palenia tytoniu, a u ok. 1/3 chorych skutkiem zawodowej ekspozycji na różne szkodliwe substancje chemiczne. Bywają też pacjenci, u których występują jednocześnie oba te czynniki ryzyka zachorowania – to osoby, które palą i równocześnie są narażone na toksyczne chemikalia. Niestety w Polsce u dużej części pacjentów rak pęcherza jest rozpoznawany w stadium, gdy jest już to nowotwór zaawansowany i inwazyjny. Dlatego z powodu raka pęcherza umiera ok. 4 tys. osób rocznie – mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, która jest m.in. ekspertką kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!, prowadzonej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Niepokojące powinny być m.in. objawy nawrotowych infekcji dolnych dróg moczowych, które nie poddają się standardowemu leczeniu lub też często nawracają. U części chorych mogą przebiegać w postaci pęcherza nadreaktywnego (częste parcia na mocz z towarzyszącym bólem, nietrzymanie moczu z parcia).

Palenie może również powodować wystąpienie nowotworu płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Nasze Stowarzyszenie stale podkreśla negatywne skutki palenia tytoniu. Dzisiejszy dzień jest kolejną okazją do szerzenia świadomości zagrożenia. Zachęcamy do brania zdrowia w swoje ręce i walki z nałogiem!

Źródło:

Rak pęcherza moczowego to najczęściej skutek palenia tytoniu, www.termedia.pl

31 MAJA TO ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU, www.gov.pl

Pin It on Pinterest