Darmowe leki 65+ jeszcze w tym roku?

Leki leżące na tle pieniędzy

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada rozszerzenie programu darmowych leków o dzieci oraz osoby od 65 roku życia. Program wejdzie najpóźniej od początku 2024 r.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w Polsat News, od kiedy program darmowych leków będzie rozszerzony o osoby w wieku 65+ oraz o dzieci i młodzieży do 18 lat. Obecnie program adresowany jest do osób w wieku 75+.

Cały czas jesteśmy w fazie podejmowania decyzji, najpóźniej na pewno to jest od początku roku 2024, ale rozważamy scenariusz, żeby wprowadzić to o kwartał wcześniej, czyli od końca września, czy od września 2023 roku – poinformował minister zdrowia.

Dopytywany o ile ta lista będzie poszerzona podał, że “Szacunki, które robimy, robimy w takiej konwencji, żeby to była pełna lista leków refundowanych, czyli 4100 pozycji w tej chwili, żeby wszystkie te leki zostały wciągnięte do programu”.

Szef MZ wskazał, że warunkiem wprowadzenia leku na listę refundowanych, jest bardzo dokładna analiza efektywności jego zastosowania z punktu widzenia zdrowia publicznego, czyli czy nakłady ponoszone przez państwo są współmierne do efektów klinicznych. – Dopiero po tej weryfikacji, możemy zaangażować publiczne pieniądze w refundację – powiedział Niedzielski.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest