Dolnośląska placówka w pilotażu profilaktyki raka prostaty

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jest jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 tys. Europejczyków.

Jak podała w komunikacie rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu Monika Kowalska, placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3,5 tys. Dolnoślązaków w wieku 50-69 lat, by włączyć ich do eksperymentalnego programu skriningowego. Jego celem jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem. Na ten cel placówka otrzymała 1 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych.

– Nie każdy rak prostaty musi być leczony, część osób wystarczy mieć pod obserwacją i można tym z nowotworem żyć kilkadziesiąt lat, bo leczenie onkologiczne może mieć swoje powikłania np. zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii – mówił dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCOPiH.

W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest