Choć ryzyko wystąpienia inkontynencji wzrasta wraz z wiekiem, to nie powinno być traktowane jako normalna część starzenia się. Starsze osoby rzadko jednak szukają pomocy u lekarza, ponieważ problem nietrzymania moczu jest wciąż wstydliwy. Zrozumienie mechanizmów powstawania tej przypadłości i informacje o dostępnych metodach leczenia mogą pomóc w zachęceniu seniorów lub członków ich rodzin do skorzystania ze wsparcia medycznego.
Jakie są przyczyny NTM u osób starszych?
Aby stwierdzić rodzaj nietrzymania moczu lekarz musi najpierw ocenić przyczynę jego powstania. Niektóre przyczyny można łatwo wyleczyć i w ten sposób zniwelować nietrzymanie moczu. Inne wymagają modyfikacji stylu życia, przyjmowania leków lub, w skrajnych przypadkach, operacji.
Przyczyny NTM mogą być następujące:
- Infekcje związane np. ze zmniejszonym spożyciem płynów i ograniczoną mobilnością.
- Zaparcia powodujące ucisk na pęcherz.
- Leki, np. moczopędne mogą powodować nietrzymanie moczu z powodu częstych wizyt w łazience w celu oddania moczu. Inne leki przyczyniające się do nietrzymania moczu to te zawierające: kofeinę, alkohol, opioidy, benzodiazepiny i niektóre preparaty na alergię.
- Demencja. Osoby cierpiące na demencję mogą nie wiedzieć, że muszą oddać mocz lub mogą mieć problem z odnalezieniem łazienki.
- Ograniczona mobilność. Wraz z wiekiem wiele osób cierpi na wiele schorzeń, takich jak zapalenie stawów, choroba Parkinsona i przewlekłe problemy bólowe. Może to utrudniać sprawne poruszanie się, by pilnie dostać się do łazienki.
- Wypadanie narządów. U kobiet po menopauzie, z powodu osłabienia mięśni dna miednicy, dochodzi do wypadania narządów, co może być przyczyną nietrzymania moczu.
- Osłabienie lub uszkodzenie mięśni i nerwów. Osłabione mięśnie, uszkodzenia nerwów spowodowane urazem rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona, cukrzycą lub udarem mogą powodować objawy nietrzymania moczu.
- Prostata. Po operacji prostaty mężczyźni często cierpią na nietrzymanie moczu.
- Otyłość. Nadwaga może predysponować do nietrzymania moczu.
- Palenie. Osoby palące są bardziej narażone na nietrzymanie moczu niż osoby, które tego nie robią.
Czy NTM u osób starszych można leczyć?
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nietrzymania moczu należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza. Leczenie przyczyn i objawów NTM może mieć wpływ na wykonywanie codziennych czynności. Niektóre przyczyny są odwracalne, inne można opanować . Niektóre z bardziej powszechnych metod leczenia obejmują:
- Ćwiczenia dna miednicy/ ćwiczenie mięśni Kegla
- Trening pęcherza
- Pessary
- Leki.
- Leczenie chirurgiczne
- Modyfikacje stylu życia (aktywność fizyczna, zmniejszenie wagi, ograniczenie spożycia kawy, herbaty i napojów gazowanych oraz alkoholu, zwiększenie spożycia wody, rzucenie palenia)
Nietrzymanie moczu dotyka osoby starsze i jest bardzo rzadko przez nie zgłaszane. Napiętnowanie, wstyd i dezinformacja uniemożliwiają zarówno mężczyznom, jak i kobietom szukanie pomocy. I chociaż nietrzymanie moczu nasila się wraz z wiekiem, nie jest ono częścią normalnego procesu starzenia się. Istnieje wiele uleczalnych przyczyn tego stanu, które umożliwiają odwrócenie nietrzymania moczu. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu można opanować. Aby zapewnić osobom starszym optymalną jakość życia, konieczna jest jednak wczesna interwencja.
Źródło: www.ntm.pl