Rośnie liczba szpitali stosujących roboty chirurgiczne

robot operacja robotyczna chirurgia robotowa

Z raportu “Chirurgia robotowa 2023” dowiadujemy się, że w 2022 i 2023 roku nastąpił lawinowy wzrost liczby szpitali stosujących roboty chirurgiczne i wykonanych za ich pomocą operacji. 4 844 zabiegi w asyście robota wykonało w sumie 40 placówek. Widoczna jest także coraz większa przewaga liczbowa publicznych lecznic nad szpitalami prywatnymi.

– To co zaskakuje, ale i cieszy to coraz większa przewaga liczbowa publicznych placówek nad szpitalami prywatnymi. Publiczne ośrodki znacznie szybciej zwiększają wolumen zabiegów i szybciej poszerzają stosowanie robotów na kolejne obszary zabiegowe – zwracają uwagę eksperci, autorzy trzeciego raportu poświęconego rozwojowi chirurgii robotowej w Polsce, któremu patronatu udzielił Rzecznik Praw Pacjenta.

Wszystkie polskie szpitale wykonały w 2022 roku w sumie 4844 zabiegi robotowe, spośród których było 3361 operacji prostatektomii radykalnej (69 proc.) Kolejne obszary, w których wykonywano najwięcej zabiegów to ginekologia onkologiczna, chirurgia kolorektalna i chirurgia ogólna. W sumie 670 zabiegów (czyli 14 proc.) wykonano robotami Versius. Pozostałe to zabiegi na systemach da Vinci, ponieważ jedyny polski robot Senhance pozostawał praktycznie nieużywany.

Szpitale publiczne, gdzie wykonano najwięcej zabiegów robotowych w 2022 roku:

  • SPSK Nr 2 PUM w Szczecinie – 280
  • Wojskowy Instytut Medyczny – 274
  • Państwowy Instytut Medyczny MSWiA – 263
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii – 255
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. – 255

Natomiast spośród szpitali prywatnych, najwięcej zabiegów w asyście robota wykonały:

  • Szpital Medicover w Warszawie – 378
  • Śląskie Centrum Urologii UROVITA w Chorzowie – 254
  • Szpital Mazovia w Warszawie – 239.

Autorzy publikacji zaznaczają, że odsetek zabiegów robotowych w stosunku do liczby wszystkich operacji prostatektomii w Polsce w 2020 roku wynosił 17 proc., w 2021 wzrósł do 22 proc., a w 2022 roku zwiększył się do 35 proc. Osiągnęliśmy zatem poziom rozwoju robotowej urologii w Niemczech z 2021 roku. Przy obecnym tempie wzrostu, w ciągu najbliższego roku co najmniej połowa prostatektomii w Polsce będzie wykonywana w asyście robota, czyli osiągniemy poziom Francji z 2021 roku.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Pin It on Pinterest