NTM a ciąża i poród – wyzwania kobiecego ciała

Dziewięć miesięcy zwieńczone narodzinami dziecka to dla organizmu kobiety wymagający test, który na koniec może przynieść również liczne powikłania. Okazuje się jednak, że do tego życiowego egzaminu można się właściwie przygotować.

W artykule “Ciąża i poród – trudny egzamin dla kobiecego ciała”, który ukazał się na łamach Kwartalnika NTM czytamy, że problem nietrzymania moczu jest bardzo częstą przypadłością u kobiet po porodzie.

– Powodem rozwijania się NTM jest to, że przez cały okres ciąży mięśnie dna miednicy muszą dźwigać dodatkowy, dosyć duży ciężar, jakim jest rozwijający się w łonie matki płód, łożysko, wody płodowe i cała reszta struktur. Stanowi to oczywiście duże obciążenie, przez które mięśnie i całe struktury dna miednicy ulegają stałemu rozciąganiu – tłumaczy mgr Anna Pyszniak, fizjoterapeutka z Centrum Medycznego MCC w Warszawie.

Z artykułu dowiadujemy się, że w efekcie mięśnie dna miednicy stają się słabsze, mniej elastyczne i z czasem przestają pełnić swoją ważną funkcję. Jak wskazuje ekspertka, w ten sposób może dochodzić do zainicjowania problemu wysiłkowego nietrzymania moczu, którego objawy mogą pojawić się podczas tak prozaicznych czynności jak kichanie, czy kaszel, a także podczas podnoszenia nowo narodzonego dziecka. Ważne jest zatem, aby zwracać uwagę już na te pierwsze, pojawiające się w trakcie ciąży czy po porodzie symptomy. – Nawet w sytuacji, kiedy pacjentki podczas wykonywania pewnych czynności zgubią jedną, czy dwie krople moczu, powinny zdawać sobie sprawę, że jeśli na tym etapie nie zajmą się swoim problemem, z biegiem czasu może on narastać – podkreśla Anna Pyszniak.

Istotną informacją dla przyszłych mam jest fakt, iż cesarskie cięcie nie chroni przed wszystkimi powikłaniami. Jak wyjaśnia Anna Pyszniak, pacjentki muszą zdać sobie sprawę z tego, że sam fakt bycia w ciąży może inicjować problemy z nietrzymaniem moczu. Z NTM po porodzie borykają się zarówno kobiety po porodzie siłami natury, jak również te, u których przeprowadzono cięcie cesarskie. Sam okres ciąży wpływa na osłabienie struktur w obrębie dna miednicy.

Zdaniem fizjoterapeutki, z punktu widzenia kobiet, które zaszły w ciążę, ważna jest właściwa profilaktyka. Jej celem jest utrzymanie struktur w obrębie dna miednicy w dobrej kondycji, m.in. poprzez odpowiednio dobrane specjalistyczne ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego. Anna Pyszniak podkreśla, że idealnie byłoby, gdyby pacjentka trafiała do gabinetu fizjoterapeuty już w momencie, kiedy planuje zajście w ciążę.

Równie ważna co wizyta w trakcie planowania ciąży, jest również ta po porodzie. – Zaleca się, by kobieta po przebytej ciąży i po porodzie odbyła wizytę kontrolną około 6 tygodni po porodzie siłami natury, natomiast w przypadku, jeśli konieczne było cięcie cesarskie, wówczas taka wizyta powinna się odbyć około 4.-5. tygodnia po narodzinach dziecka. Czas ten może ulec skróceniu w przypadku, gdy w okresie połogu kobieta zauważy jakieś niepokojące objawy – tłumaczy Anna Pyszniak.

Więcej informacji: Ciąża i poród – trudny egzamin dla kobiecego ciała, Kwartalnik NTM nr 2/2023

Pin It on Pinterest