Movember 2023. Męskie zdrowie – ważna sprawa!

prostata rak prostaty leczenie raka prostaty PSA

Każdego dnia średnio 48 mężczyzn w Polsce otrzymuje tę diagnozę – rak prostaty. Naprzeciw problemowi wychodzi kampania Movember, której celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i jąder. 

Movember – o co chodzi?

Movember to kampania świadomościowa zainicjowana w 2003 roku w Australii, która w kolejnych latach zyskiwała coraz większą popularność w innych krajach. Od kilku lat z powodzeniem prowadzona jest także w Polsce. Biorą w niej udział aktorzy, sportowcy, artyści i celebryci, co zapewnia jeszcze większy rozgłos i zwiększa krąg odbiorców. Celem kampanii jest walka ze stereotypami, że mężczyzna musi być silny i odważny, że nie może sobie pozwolić nawet na chwilę słabości, a jako taka może być postrzegana wizyta u lekarza. Movember przełamuje tabu i zachęca mężczyzn do rozmów na stosunkowo trudne, a nawet wstydliwe tematy. Zwiększa również świadomość na temat zdrowia intymnego mężczyzn. Przede wszystkim ma ich jednak zachęcić do odwiedzenia gabinetów lekarskich i wykonania badań.

Najczęściej rozpoznawany nowotwór wśród mężczyzn

Rak prostaty jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Z raportu “Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?” przygotowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich dowiadujemy się m.in., że:

  1. Rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym w Polsce nowotworem złośliwym u mężczyzn – w 2019 roku odpowiadał za 20,6% zachorowań onkologicznych w populacji dorosłych mężczyzn.
  2. W tym samym roku rak prostaty stanowił drugą przyczynę zgonów z powodów nowotworowych wśród mężczyzn (10,3%).
  3. Polska jest jedynym krajem, w którym w okresie pięciu lat (2015–2020) odnotowano wzrost śmiertelności wywołanej przez raka prostaty – wyniósł on 18%.
  4. Obecnie spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających polskich mężczyzn rak prostaty wyróżnia się największą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności.
  5. Powszechnym i szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest diagnozowanie dużej części polskich pacjentów na zbyt późnym etapie choroby.

Wczesne wykrycie to nawet 90% szans na wyleczenie!

Rak gruczołu krokowego we wczesnym stadium zaawansowania bardzo często nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, dzięki którym możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym stadium zaawansowania. W przypadku wcześnie wykrytych nieprawidłowości można zacząć działać natychmiast i mieć dostępny szeroki wachlarz opcji terapeutycznych. Dodatkowo wczesne wykrycie daje nawet 90% szans na wyleczenie.

Najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestką

Tuż obok raka prostaty, Movember porusza również temat nowotworu jąder. Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim chłopcom i młodym mężczyznom. Wiele osób myśli, że zachorowanie na raka ich nie dotyczy ze względu na młody wiek. Nic bardziej mylnego! Grupę ryzyka w tym nowotworze stanowią panowie w wieku 14-35 lat!

Fundacja Mosznowładcy, która bardzo głośno mówi o męskich nowotworach, zachęca do samobadania co najmniej raz w miesiącu po ciepłym prysznicu – pozwoli to zauważenie pierwszych objawów. Jeśli poczujesz cokolwiek niepokojącego – natychmiast udaj się do lekarza. Więcej o tym, jak przeprowadzić samobadanie oraz co powinno zaniepokoić przeczytacie TUTAJ.

Chłopaki też płaczą!

Warto pamiętać, że tuż obok zdrowia fizycznego, równie ważne jest zdrowie psychiczne. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ilość samobójstw jest większa wśród mężczyzn niż kobiet. Dane dotyczące Polski pokazują, że w 2019 roku mężczyźni odbierali sobie życie nawet kilkukrotnie częściej niż kobiety.

Mimo coraz większej świadomości na temat szkodliwości stereotypów, wiele osób nadal kieruje się nimi w swoim codziennym życiu. A stereotypowo postrzegany mężczyzna przecież nie powinien wyrażać swoich emocji, a co dopiero przyznawać się do problemów psychicznych. Na szczęście coraz częściej te stereotypy są obalane.

Niezależnie od płci, każdy z nas ma prawo odczuwać i wyrażać emocje a, w razie problemów, zgłosić się do specjalisty. Warto pamiętać, że leczenie to dążenie do poprawy sytuacji, a nie wyraz naszej słabości.

Zapuść wąsy!

Idea kampanii Movember jest całkiem prosta. W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy na znak solidarności oraz aby wzbudzić ciekawość otoczenia. W ten sposób zyskują szansę na zapoczątkowanie dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na męskie nowotwory. To doskonały czas poruszenie tematów, o których na co dzień rozmawia się zdecydowanie za mało!

Panowie, dbajcie o siebie! Każde odłożenie wizyty „na później” zmniejsza wasze szanse na długie życie w pełnym zdrowiu.

Źródło: www.ntm.pl

Pin It on Pinterest