Robot da Vinci w Olsztynie

W olsztyńskim szpitalu miejskim przeprowadzono dwie pierwsze operacje urologiczne z wykorzystaniem nowoczesnego robota medycznego da Vinci. W planach są kolejne zabiegi, w tym ginekologiczne.

Koordynator oddziału urologii i onkologii urologicznej dr Zbigniew Purpurowicz poinformował, że przy użyciu robota da Vinci jako pierwszych zoperowano dwóch mężczyzn w wieku 64 i 68 lat, obaj cierpieli na raka prostaty.

Koordynator kliniki ginekologii, ginekologii onkologicznej i położnictwa w szpitalu miejskim w Olsztynie Krzysztof Jabłoński zapowiedział, że w planach są kolejne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. – Będą to pacjentki z rakiem endometrium, czyli trzonu macicy – przyznał lekarz.

Szpital miejski w Olsztynie na ten moment nie kupił robota da Vinci. Jest on przywożony do szpitala na kilka dni w miesiącu przez firmę zewnętrzną. Firma ta także zapewnia obsługę medyczną urządzenia, ale jednocześnie szkoli lekarzy ze szpitala miejskiego. Dyrektor szpitala Rafał Laszczak powiedział, że na razie umowa na wypożyczanie robota przewiduje takie działania na dwa lata, z możliwością jej przedłużenia. – Ale będziemy robić wszystko, by kupić własnego robota. Medycyna będzie szła w tym kierunku i nie zamierzamy odstawać od czołówki – zapowiedział Laszczak.

Źródło: Rynek Zdrowia

Pin It on Pinterest