Drugi robot da Vinci w Szczecinie!

robot operacja robotyczna chirurgia robotowa

Szpital Wojewódzki w Szczecinie zakupił robota da Vinci. To drugi taki robot w woj. zachodniopomorskim. Pierwszy jest w szpitalu klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach. Koszt zakupu urządzenia to 15 mln zł.

Pierwsze operacje urologiczne mają się odbyć w marcu tego roku. – Nasi pacjenci już od marca zaczną być operowani przy wykorzystaniu tej technologii. Jako urolog powiem, że zaczniemy od operacji prostaty – rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn – mówił dr hab. n. med. Artur Lemiński, lekarz kierujący oddziałem urologii w szpitalu wojewódzkim.

Kolejno operowani za pomocą robota będą pacjenci z innymi grupami nowotworów: układu moczowego, pęcherza moczowego i nerek.

– Bardzo się cieszę, że ta oferta leczenia pacjentów na najwyższym światowym poziomie (…) jest coraz szersza i coraz bardziej dostępna, bo zasługują na to nasi pacjenci (…) i nasza wspaniała kadra – mówił z kolei marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Urolodzy, którzy jako pierwsi będą używać urządzenia szacują, że w tym roku w szpitalu wojewódzkim zostanie przeprowadzonych około stu operacji z jego użyciem.

Warto dodać, że Szpital Wojewódzki w Szczecinie może pochwalić się nie tylko robotem da Vinci. Jest on obecnie jedyną placówką na Pomorzu Zachodnim, w której wykonywane są również zabiegi neuromodulacji nerwów krzyżowych.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Czytaj również: Neuromodulacja na Pomorzu Zachodnim

Pin It on Pinterest