Fizjoterapia a schorzenia układu moczowego

fizjoterapia fizjoterapia anorektalna rehabilitacja anorektalna piłka fizjoterapeuta kobieta gabinet fizjoterapeuty

Na łamach najnowszego Kwartalnika NTM ukazał się artykuł “Rola fizjoterapii w profilaktyce schorzeń układu moczowego”. Świadomość roli fizjoterapii w procesie leczenia schorzeń związanych z układem moczowym u pacjentów obojga płci w ostatnich latach znacząco wzrosła. Często jednak pacjenci nadal nie decydują się na wizytę u specjalisty.

W zdecydowanej większości przypadków pacjent trafia do gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej, gdy doświadcza już konkretnej dysfunkcji ze strony układu moczowo – płciowego. Może to być np. wystąpienie epizodów nietrzymania moczu, pojawienie się dolegliwości bólowych związanych z obszarem miednicy czy obniżenie narządów miednicy mniejszej. Często jest to problem, z którym dana osoba zmaga się już od co najmniej kilku miesięcy, jeśli nie lat. Z różnych powodów – czasem jest to kwestia wstydu, braku świadomości, znaczenie ma też czynnik ekonomiczny – pacjent do tej pory nie zdecydował się na wizytę u specjalisty.

Wielokrotnie podczas wywiadu medycznego pacjenci zgłaszają, że dolegliwość pojawiła się u nich już wiele lat temu, ale mieli nadzieję, że ustąpi samoistnie. Zazwyczaj tak się jednak nie dzieje, wręcz przeciwnie – intensywność objawów z czasem narasta.

Autorka artykułu, mgr Agnieszka Szczepocka, fizjoterapeutka z Centrum Medycznego MCC w Warszawie przekonuje, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak pisze fizjoterapeutka, każdy z nas słyszał to stwierdzenie niejednokrotnie i trudno odmówić mu słuszności. Zapobieganie schorzeniom oznacza nie tylko lepsze samopoczucie pacjenta, ale też odciążenie i tak przeciążonego już systemu ochrony zdrowia. Poprzez dbanie o profilaktykę możemy zapobiegać lub wykrywać na wczesnym etapie wiele schorzeń kardiologicznych, onkologicznych czy metabolicznych. To samo dotyczy chorób układu moczowo – płciowego, w profilaktyce których fizjoterapia odgrywa niezwykle istotną rolę. Poprzez edukację dotyczącą codziennych nawyków, dobranie odpowiednich ćwiczeń i zastosowanie technik terapeutycznych, fizjoterapeuci specjalizujący się w urologii mogą pomóc pacjentowi zachować sprawność tego układu przez długie lata oraz przeciwdziałać pojawieniu się niepożądanych objawów.

Profilaktyka jest niezmiernie ważna w przypadku schorzeń układu moczowego. Z artykułu dowiadujemy się, że jednym z kluczowych obszarów, na które fizjoterapia ma wpływ, są mięśnie dna miednicy. Specjalistka informuje, że odpowiednio dobrane techniki manualne oraz ćwiczenia są w stanie przywrócić mięśniom dna miednicy ich prawidłowy tonus oraz funkcję. Zwraca jednak uwagę, że duża część społeczeństwa ma niewielką świadomość, jak poprawnie aktywizować mięśnie dna miednicy. Ważna jest więc wcześniejsza konsultacja z fizjoterapeutą, ponieważ nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego. Agnieszka Szczepocka podkreśla jednak, że w większości przypadków już na pierwszej konsultacji fizjoterapeuta będzie w stanie nauczyć pacjenta odpowiednio lokalizować i poprawnie aktywizować mięśnie dna miednicy.

Profilaktyka chorób układu moczowego nie kończy się jednak tylko na mięśniach dna miednicy. W gabinecie fizjoterapii zwracamy uwagę na całe ciało pacjenta – od stóp do głów. Oceniamy postawę ciała, napięcie w obszarze brzucha, obręczy biodrowej i barkowej. Sprawdzamy sposób oddychania oraz uczymy optymalnego toru oddechowego. Badamy ewentualne blizny i, jeśli jest taka potrzeba, odpowiednio je mobilizujemy. Przeprowadzamy edukację dotyczącą nawyków i codziennych aktywności pacjenta. Wszystkie te czynniki mają realne przełożenie na pracę układu moczowego u każdej osoby – bez względu na wiek i płeć – czytamy.

Zachęcamy do lektury całego artykułu: Kwartalnik NTM nr 4/2023

Pin It on Pinterest