Rak prostaty: Kolejny lek bez refundacji? 

prawo paragraf rozporządzenie ustawa

Stowarzyszenie “UroConti” otrzymało komunikat od producenta drugiego leku, któremu z dniem 1 kwietnia 2024 kończy się umowa refundacyjna.

Już od 1 listopada 2023 roku, kiedy to, wskutek aktualizacji wykazu leków refundowanych, z programu wypadł nowoczesny lek dla pacjentów z zaawansowanym opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego dichlorek radu-223, wyrażaliśmy nasze obawy, że taki sam los może spotkać dwa inne leki stosowane w tym wskazaniu – enzalutamid i darolutamid.

Nasze obawy okazały się w pełni uzasadnione. Jak informowaliśmy w naszym poprzednim komunikacie Stowarzyszenie “UroConti” otrzymało pismo od producenta leku stosowanego w leczeniu zaawansowanego raka prostaty – enzalutamidu – informujące o negatywnej uchwale Komisji Ekonomicznej oraz negatywnym rozstrzygnięciu Ministra Zdrowia w postępowaniu refundacyjnym dot. kontynuacji finansowania enzalutamidu w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (mCRPC) i bez przerzutów (nmCRPC).

Obecnie nie mamy już żadnych wątpliwości, że podobny los może spotkać drugą cząsteczkę – darolutamid, któremu dotychczasowa decyzja refundacyjna również kończy się z dniem 31 marca 2024 roku. Niestety, drugi z producentów także poinformował nas o negatywnym rozstrzygnięciu Ministra Zdrowia w przedmiotowym postępowaniu refundacyjnym.

Choć obaj producenci zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby utrzymać dostęp do skutecznego i bezpiecznego leczenia, los polskich pacjentów zależeć będzie od tego, jaką decyzje administracyjną wyda Minister Zdrowia.

Pin It on Pinterest