Powstało Centrum Leczenia i Diagnostyki Raka Prostaty

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy (WIM – PIB) w Warszawie od 1 kwietnia 2024 roku oferuje pacjentom kompleksowe leczenie w zakresie raka prostaty zapewniając dostęp do pełnej diagnostyki, multidyscyplinarnego leczenia urologiczno-operacyjnego (laparoskopowego, w asyście robota da Vinci), onkologicznego z zastosowaniem radioterapii, chemioterapii, programów lekowych i badań klinicznych  oraz wielokierunkowego leczenia wspomagającego (psycholog, rehabilitacja). Leczenie chorych jest planowane i realizowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarski. Jest to pierwszy program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem stercza w Polsce.

Dzięki powstaniu Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty (Prostate Cancer Unit – PCU) cały proces diagnostyki, leczenia i obserwacji może odbywać się w jednym miejscu. Dotyczy to m.in. konsultacji lekarskich, biopsji oraz omówienia wyników. Ponadto płynne przejście pacjenta pomiędzy etapami zapewnia współpraca koordynatorów medycznych. W WIM-PIB istnieje możliwość diagnostyki poprzez wykonanie badań: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, scyntygrafii kości. Placówka oferuje również dostęp do nowoczesnej biopsji fuzyjnej. Wszystkie usługi są dla pacjenta bezpłatne, ponieważ są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pomysłodawczynią projektu jest ppłk lek. Agnieszka Grabińska kierująca Poradnią Urologiczną w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Podczas spotkania z mediami zarówno ppłk lek. Agnieszka Grabińska jak i dyrektor WIM gen. broni prof. Grzegorz Gielerak apelowali, aby mężczyźni mogli korzystać z wizyt u urologa bez skierowania. Eksperci wskazywali na przykład wizyt kobiet u ginekologa, gdzie nie trzeba mieć skierowań, co znacznie skraca to ścieżkę pacjenta do dalszej diagnostyki.

Źródło: www.medkurier.pl

Pin It on Pinterest