Podkaprackie: Nefrektomia w asyście da Vinci

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) poinformował o przeprowadzeniu operacji częściowej nefrektomii w asyście robota da Vinci. To pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim.

Jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego przez szpital, operowany był 62-letni mężczyzna. Wykryto u niego przypadkowo zmianę podczas kontrolnego, rutynowego badania USG. Pacjent jest obciążony kardiologicznie i wymaga stosowania leków przeciwkrzepliwych. W związku z tym zabieg w asyście robota był nieoceniony. Wszystko dlatego, że gwarantuje on maksymalnie niskie ryzyko krwawienia śródoperacyjnego. Operacja trwała półtorej godziny.

Kto może zachorować na raka nerki?

W Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków raka nerki (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). Dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie, tłumaczył, że przyczyny występowania raka nerki związane są z między innymi z predyspozycjami genetycznymi i rodzinnymi. – Czynniki ryzyka, to też m.in. torbielowatość nerek, niewydolność nerek wymagająca dializowania, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość. Niewielkie guzy, do kilku centymetrów nie dają objawów i bardzo często wykrywane są przypadkowo, podczas innych badań. Krwiomocz bez towarzyszącego bólu, wyczuwalne przez powłoki brzuszne zgrubienie, dolegliwości bólowe podbrzusza lub okolicy lędźwiowej oraz ogólne złe samopoczucie, to objawy które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Jednak najistotniejsze, w wykryciu guza nerki we wczesnym stadium jest regularne wykonywanie badań okresowych.

Leczenie raka nerki

Do niedawna standardem leczenia była radykalna nefrektomia, tj. całkowite usunięcie nerki. Z czasem przy niewielkich zmianach, metodą na otwarto lub laparoskopowo, zaczęto usuwać guz z pozostawieniem narządu. Teraz, dzięki rozwojowi technologii robotycznej, możliwe jest przeprowadzenie operacji nerkooszczędzającej. Zabieg uznaje się za skomplikowany i bardzo precyzyjny. Polega na usunięciu guza przy minimalnym ryzyku uszkodzenia zdrowej tkanki nerki. – Operacja częściowej nefrektomii nerki w asyście robota da Vinci daje wiele korzyści, to między innymi: szybsza rekonwalescencja i szansa na powrót do normalnego funkcjonowania, dolegliwości bólowe po operacji są znacznie mniejsze, utrata krwi jest znacznie mniejsza, nie ma blizn – efekt kosmetyczny jest lepszya sam pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy – wylicza dr Janusz Ławiński.

USK w Rzeszowie będzie wykonywać regularnie operacje częściowej nefrektomii w asyście robota.

Źródło: www.szpital.rzeszow.pl

Pin It on Pinterest