Biopsja fuzyjna prostaty w refundacji?

Urolodzy zwracają uwagę na konieczność zwiększania dostępności diagnostyki raka prostaty. Chodzi m.in. o biopsję w oparciu o rezonans tj. biopsję fuzyjną. Podczas debaty pt. “Nowotwory męskie: rekomendacje klinicystów i potrzeby pacjentów” zorganizowanej przez Puls Medycyny Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, potwierdził, że rozważane jest wprowadzenie zmian w tym zakresie.

Rozważamy wprowadzenie zmian, jeśli chodzi o rozszerzenie możliwości diagnostycznych [raka gruczołu krokowego]. Już dawno odkryliśmy, że tym, co jest pewnego rodzaju trudnością w całym systemie, to diagnostyka – mówił podczas debaty Michał Dzięgielewski.

Biopsja fuzyjna [prostaty] jest metodą nowoczesną, bezpieczną i dokładną. Umożliwia w pełni diagnostykę. Prowadzone są prace nad tym [aby była refundowana]. Musimy jednak pamiętać, że to jest nieustający proces. Z całą pewnością Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę tę metodę diagnostyczną jako przyszłe świadczenie gwarantowane – dodał.

Źródło: Rynek Zdrowia

Pin It on Pinterest