Debata Medycznej Racji Stanu

4 czerwca Elżbieta Żukowska, Sekretarz Stowarzyszenia “UroConti” wzięła udział w debacie “Edukacja, profilaktyka, diagnostyka – fundamenty bezpieczeństwa zdrowotnego”. Organizatorem wydarzenia była Medyczna Racja Stanu we współpracy z Federacją Stowarzyszeń “Amazonki”. Jest to kontynuacja kampanii edukacyjno-systemowej “Siła kobiet. Zdrowie kobiety – bezpieczeństwo rodziny”. Spotkanie odbyło się pod patronatem honorowym Wicemarszałek Sejmu, Moniki Wielichowskiej.

Medyczna Racja Stanu (MRS) jest think tankiem powstałym w 2016 r. z inicjatywy: Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Unii Onkologii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Green Communication celem łączenia opiniotwórczych osób, środowisk i instytucji wokół wyzwań związanych z kondycją zdrowotną Polaków i wypracowywania zgody politycznej na niezbędne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Jak wskazują organizatorzy, celem debaty jest stworzenie płaszczyzny do dyskusji m.in. nad kluczowymi aspektami edukacji zdrowotnej prowadzonej już od najmłodszych lat. Podejmiemy tematykę profilaktyki chorób nowotworowych i zakaźnych, a także poruszymy problematykę stygmatyzacji i wykluczenia wynikających z obciążenia schorzeniami.

Podczas spotkania poruszona została m.in. kwestia bezpieczeństwa zdrowia kobiet. Mówiliśmy również o problemach związanych z chorobami układu moczowo-płciowego u kobiet w różnym wieku. Obecna na debacie prof. Ewa Barcz podkreślała, że problemem w Polsce jest brak refundacji nowoczesnych leków i fizjoterapii śródciążowej i poporodowej. Wspomniała również o niedostatecznej refundacji środków chłonnych. Elżbieta Żukowska zaapelowała z kolei do lekarzy pierwszego kontaktu, aby każdorazowo w wywiadzie lekarskim pytali o to, czy pacjentka zauważa u siebie NTM, ponieważ wiele z nich wstydzi się samodzielnie o tym powiedzieć.

Pełny zapis ze spotkania dostępny jest w serwisie YouTube: KLIK

PROGRAM SPOTKANIA

Medyczna Racja Stanu

Federacja Stowarzyszeń “Amazonki”

Pin It on Pinterest