Laserowa operacja prostaty na żywo

Podczas 39. Europejskiego Kongresu Urologicznego w Paryżu, dr Marek Zawadzki, jako pierwszy polski lekarz, przeprowadził zabieg laserowej enukleacji prostaty transmitowany na żywo dla uczestników zjazdu.

W zjeździe uczestniczyło ponad 12 tys. lekarzy urologów. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie. To właśnie podczas niego dr Marek Zawadzki z Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl, przeprowadził, transmitowaną na żywo dla uczestników zjazdu, laserową operację prostaty metodą ThuFLEP – jest to małoinwazyjny zabieg przerośniętego gruczołu krokowego. – Tego typu zabiegi to forma edukacji dla tysięcy najwyższej klasy specjalistów z całego świata, którzy zebrali się w Paryżu. To także forma docenienia naszej pracy – mówił dr Marek Zawadzki, współtwórca Centrum, które jest częścią Oddziału Urologii Szpitala Św. Anny w Piasecznie.

Laserowa chirurgia prostaty jest mało inwazyjną operacją przerośniętego gruczołu krokowego. Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu, wykorzystuje się laser. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. W porównaniu do starszych metod leczenia, laser ten umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerost. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

Wśród zalet laserowej operacji prostaty metodą ThuFLEP , w porównaniu do innych metod leczenia łagodnego przerostu prostaty, wymienia się m. in.:

  • całkowite usuniecie gruczolaka stercza – bardzo niskie ryzyko reoperacji z powodu odrostu,
  • minimalne ryzyko krwawienia,
  • krótki czas cewnikowania pozabiegowego,
  • lepszy efekt urodynamiczny – przepływ moczu, komfort mikcji,
  • skrócony czas pobytu w szpitalu po zabiegu do 24 godzin,
  • krótszy czas rekonwalescencji.

– Prowadzimy zabiegi laserowej chirurgii prostaty w Piasecznie od 2020 roku. W tym czasie wraz z zespołem przeprowadziłem ok 2 tys. takich operacji. To daje na tyle duże doświadczenie, iż władze Europejskiego Towarzystwa Urologicznego uznały, że możemy podzielić się nim z innymi specjalistami – powiedział dr Zawadzki.

Źródło: www.medexpress.pl

Pin It on Pinterest