Operacje robotyczne w Słupsku

Robot operacyjny na sali chirurgicznej

Jak informuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku, operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota operacyjnego Da Vinci nabierają tam tempa. Przez sześć miesięcy ubiegłego roku wykonano trzy takie operacje. Tyle samo tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku.

Szóstą operację ginekologiczną robotyczną w słupskim szpitalu przeprowadzono u pacjentki, która cierpiała z powodu raka endometrium.

– Metoda robotyczna jest najnowocześniejszą metodą endoskopową we współczesnym lecznictwie operacyjnym, która zapewnia lepsze obrazowanie w systemie 3D, a powiększenie obrazu zapewnia dokładniejszą ocenę anatomii w miejscu operowanym – mówi wykonujący operacje dr n. med. Adam Ciemiński z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Sam system, który powoduje, że operator znajduje się przy konsoli, z której steruje narzędziami umieszczonymi w jamie brzusznej, umożliwia wykonanie bardziej precyzyjnych ruchów, co zmniejsza liczbę powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych – dodaje dr Ciemiński.

Robotyczne operacje ginekologiczne w słupskim szpitalu rozpoczęto przeprowadzać w czerwcu 2024 r. To trzeci w kolejności zakres operacji z wykorzystaniem robota po zabiegach urologicznych i chirurgicznych z zakresu raka jelita grubego.

Z rozwoju robotycznych operacji ginekologicznych zadowolony jest Zarząd słupskiego szpitala. – Przeprowadzanie takich zabiegów jest bardzo ważne dla pacjentek cierpiących na nowotwory, bo daje większe szanse od operacji klasycznych na powodzenie zabiegu oraz szybki powrót do zdrowia – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala.

– Ważne jest to, że operacje ginekologiczne, jak wszystkie inne operacje robotyczne w naszym szpitalu, finansowane są przez NFZ – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Chcielibyśmy poinformować ościenne ośrodki medyczne, że takie zabiegi są u nas wykonywane i zachęcamy do korzystania z naszych usług.

Najnowszy model robota chirurgicznego Da Vinci Xi rozpoczął pracę w słupskim szpitalu w styczniu 2024 r. Od tego czasu urolodzy, chirurdzy i ginekolodzy przeprowadzili około 200 operacji z jego użyciem.

Źródło: www.ntm.pl

Pin It on Pinterest

Robot operacyjny na sali chirurgicznej
undefined
undefined
undefined