W dn. 20 marca UroConti uczestniczyło w konferencji „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia 2025” organizowanej przez Tygodnik Wprost oraz NewsMed. Medycyna wciąż się zmienia, pojawiają się nowe metody profilaktyki, diagnostyki, leczenia, co ma szansę przełożyć się na dłuższe życie i dłuższe życie w zdrowiu. Jednocześnie współczesny świat to świat wyzwań: związanych z bezpieczeństwem (również medycznym i lekowym), wyzwaniami ekonomicznymi, demograficznymi – organizatorom zależało na podjęciu tych tematów podczas spotkania.
Konferencja rozpoczęła się panelem „U progu wyzwań: Demografia, bezpieczeństwo zdrowotne i lekowe. Czas na nowoczesną profilaktykę, diagnostykę, finansowanie”. Uczestnicy panelu byli zgodni – trzeba sprawić, żeby pacjenci częściej zgłaszali się na badania profilaktyczne. Konieczne jest stworzenie popytu na nie.
Specjaliści jednogłośnie podkreślali, że kluczową rolę odgrywa profilaktyka, zwłaszcza w obecnych czasach, gdyż „żyjemy w okresie przedwojennym”. – Zawsze jest czas na nowoczesną profilaktykę. To jest uniwersalne przesłanie. Trzeba na nią położyć największy nacisk, bo się zmieniają zarówno zagrożenia jak i narzędzia z nią związane – zaznaczył wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Dodał również, że w Polsce funkcjonuje wiele programów profilaktycznych, jednak nie cieszą się one dużym zainteresowaniem.
– Jeżeli chcemy zachować swoją narodowość, tożsamość, kulturę, wszystkie elementy państwowości, musimy być państwem silnym, zorganizowanym, będącym w stanie sobie, swoim obywatelom, zagwarantować bezpieczeństwo – podkreślał z kolei gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Ważne jest stworzenie elementów wspierających system ochrony zdrowia. Pokazał to kryzys pandemiczny. – Budowaliśmy pospiesznie szpitale tymczasowe. Ta lekcja powinna nas przekonać, że muszą istnieć ogniwa pośrednie wspierające system ochrony zdrowia, które w sytuacji kryzysowej pozwolą go odciążyć – mówił dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
W debacie udział wzięli:
- Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia,
- Marek Augustyn, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia,
- prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych,
- gen. prof. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie,
- prof. Marek Gierlotka, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
- dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny,
- prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii-PIB
- prof. Adam Nowiński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą z IGiChP w Warszawie,
- prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.
Źródło:
Eksperci: Musimy stworzyć popyt na badania profilaktyczne
Gen. Grzegorz Gielerak: Ważne na wypadek wojny. Musimy się przygotować