Prezes „UroConti” w programie Dzień Dobry TVN

Prezes Stowarzyszenia „UroConti”, Elżbieta Żukowska, wystąpiła w piątkowym wydaniu programu Dzień Dobry TVN, gdzie poruszono niezwykle istotny temat kosztów leczenia i ich wpływu na codzienne życie pacjentów.

W materiale zwrócono uwagę na coraz częstsze zjawisko tzw. „paragonów grozy”, które szczególnie dotykają osoby starsze oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi. W swoim wystąpieniu Pani Prezes – jako pacjentka z chorobami dna miednicy – podzieliła się osobistym doświadczeniem, pokazując, jak wysokie ceny leków wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na komfort życia i poczucie godności.

Uczucie upokarzające nie móc wykupić leku, który może pomóc, od którego dużo zależy. Jeśli nie wykupuję leku albo wykupuję lek, który daje duże skutki uboczne, to zamyka mnie to w domu przy takim schorzeniu, z jakim ja i moi znajomi ze stowarzyszenia się borykają – podkreśliła.

W programie wybrzmiał również ważny problem podejmowania przez pacjentów trudnych i niebezpiecznych decyzji, takich jak zmniejszanie dawek leków z powodów finansowych. To zjawisko ma realne konsekwencje zdrowotne i pokazuje, jak pilna jest potrzeba systemowych zmian.

Obok naszej Prezes w programie wystąpili także eksperci – farmaceutka oraz przedstawiciel środowiska organizacji pacjenckich – którzy wskazywali możliwe rozwiązania i podkreślali skalę problemu w Polsce.

Cieszymy się, że głos pacjentów, w tym osób z chorobami dna miednicy, wybrzmiewa w ogólnopolskich mediach. Wierzymy, że takie wystąpienia przyczyniają się do zwiększania świadomości społecznej i są krokiem w stronę realnych zmian w systemie ochrony zdrowia.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość zabrania głosu w tak ważnej sprawie.

Całą rozmowę można zobaczyć na stronie www.dziendobry.tvn.pl

Pin It on Pinterest