Dzisiaj opublikowano nową listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 listopada. Niestety nadal brak refundacji dla II linii leczenia w zespole pęcherza nadreaktywnego (OAB).
Od momentu objęcia refundacją terapii w zespole pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder – OAB) w 2011 roku, nadal oferowane są w refundacji tylko dwie substancje o tym samym mechanizmie działania: solifenacyna oraz tolterodyna, należące do grupy leków antycholinergicznych. Na świecie, w ramach refundacji, dostępnych jest wiele innych substancji lekowych, takich jak np. darifenacyna, fesoterodyna, desmopresyna, oksybutynina podawana przez skórę dla zmniejszenia efektów ubocznych, czy wreszcie mirabegron, w Polsce dwukrotnie już (17 listopada 2014 roku, a następnie 23 listopada 2018 roku) rekomendowany przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT) do refundacji w II linii leczenia farmakologicznego. Według danych, uzyskanych od World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP), międzynarodowej organizacji, której Stowarzyszenie "UroConti" jest członkiem, we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z wyjątkiem Polski, mirabegron jest refundowany.
Treść Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2020 r. dostępna jest tutaj.