Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 19333 posła Kazimierza Matusznego (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) w sprawie osób chorujących na zespół pęcherza nadreaktywnego.
W odpowiedzi czytamy m.in.: "Odnosząc się do refundacji leku Vesicare (solifenacinum) – leku w I linii leczenia, należy wskazać, że produkt ten był objęty refundacją zgodnie z decyzją o objęciu refundacją, która obowiązywała od 1 lipca 2018 r. przez okres 2 lat.
(…) Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o refundacji, do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek o objęcie refundacją leku Betmiga (mirabegron) we wskazaniu: II linia farmakologicznego leczenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego u dorosłych chorych uprzednio leczonych lekami antymuskarynowymi. Prezes Agencji Oceny Technologii Lekowych i Taryfikacji wydał w przedmiotowej sprawie Rekomendację nr 117/2018 z dnia 23 listopada 2018 r., w której rekomenduje objęcie refundacją produktu Betmiga (mirabegronum) we wnioskowanym wskazaniu pod warunkiem znacznego obniżenia ceny leku i pogłębienia mechanizmu dzielenia ryzyka.
W toku postępowania wniosek został przekazany do negocjacji wnioskodawcy z Komisją Ekonomiczną. Po zakończonych negocjacjach Komisja Ekonomiczna wydała w sprawie negatywną uchwałę. Następnie postępowanie było zawieszone na wniosek podmiotu odpowiedzialnego.
Aktualnie uchwała Komisji Ekonomicznej oraz całość dokumentacji zostały przekazane do Ministra Zdrowia celem podjęcia pozytywnej bądź negatywnej decyzji w zakresie objęcia refundacją leku Betmiga we wnioskowanym wskazaniu.
Ponadto Ministerstwie Zdrowia prowadzone jest postępowanie w sprawie objęcia refundacją leku Noqturina (desmopresinum). Wniosek złożony zgodnie z art. 24 ust. 1, dotyczy objęcia refundacją we wskazaniu we wskazaniu: objawowe leczenie nokturii spowodowanej idiopatycznym nocnym wielomoczem u dorosłych."
Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.