Odpowiedź na interpelację w sprawie Betmigi

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 22973 poseł Urszuli Nowogórskiej (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie objęcia refundacją leku Betmiga.

Ministerstwo w odpowiedzi podkreśla, że postępowanie refundacyjne o objęcie refundacją leku Betmiga nadal jest w toku, a ponadto: „Odnosząc się do procesu objęcia refundacją leku Betmiga (mirabegron) Minister Zdrowia wskazuje, że toczące się postępowanie w sprawie objęcia refundacją lego leku nie trwa ponad sześciu lat. Wskazuję, że w sprawie objęcia refundacją leku Betmiga toczyły się trzy postępowania, których przebieg jest przytoczony poniżej:

  1. Pierwszy wniosek o objęcie refundacją ww. leku wpłynął w dniu 18 czerwca 2014 r. Po przejściu oceny formalno-prawnej został przekazany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji celem przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTMiT, stanowiska Rady Przejrzystości i rekomendacji Prezesa Agencji. W dniu 17 listopada 2014 r. Prezes Agencji wydał pozytywną rekomendację nr 244/2014 w sprawie objęcia refundacją produktu leczniczego Betmiga (mirabegron) we wskazaniu: II linia farmakologicznego leczenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego u dorosłych chorych, uprzednio leczonych lekami antymuskarynowymi. Prezes Agencji podkreślił również, iż aktualna propozycja wnioskodawcy skutkuje wysokim obciążeniem budżetu płatnika publicznego z tytułu refundacji leku i jest nieadekwatna do uzyskiwanych efektów terapii. Wniosek w następnej kolejności podlegał negocjacjom cenowym między Wnioskodawcą a Komisją Ekonomiczną. W efekcie przebytych negocjacji została podjęta Uchwała, w której Komisja Ekonomiczna uznała proponowany przez Wnioskodawcę poziom ceny za nieodpowiedni. Następnie, w oparciu o art. 12 ustawy o refundacji, Minister Zdrowia podjął negatywną decyzję administracyjną.
  2. Do Ministra został złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej objęcia refundacją produktu leczniczego Betmiga (mirabegron). Również w II instancji Minister Zdrowia podjął negatywne rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie.
  3. Nowy wniosek (aktualnie procedowany i omawiany na początku pisma) o objęcie refundacją leku Betmiga wpłynął do Ministerstwa Zdrowia dnia 27 czerwca 2018 r. Wniosek dotyczy objęcia refundacją w ramach listy aptecznej we wskazaniu: II linia farmakologicznego leczenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego u dorosłych chorych uprzednio leczonych lekami antymuskarynowymi.
  4. Aktualnie do Ministerstwa Zdrowia (nie licząc wniosku na lek Betmiga) nie wpłynęły inne wnioski od podmiotów odpowiedzialnych dotyczących nowych technologii lekowych w zespole pęcherza nadreaktywnego.”

Pełna treść dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest