Projekt Obwieszczenia MZ na dzień 1.01.2013 r.

W związku z opublikowanym Projektem Obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2013 r. Zarząd Główny Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” wysłał pismo skierowane do Ministra Zdrowia.

W piśmie zawarliśmy opinię na temat zmian w zakresie leków stosowanych w leczeniu raka prostaty zachęcając tym samym resort zdrowia do sukcesywnego obniżania cen leków stosowanych w terapii nowotworu stercza.

Fragment pisma, który porusza sprawę refundacji leków Decapeptyl Depot oraz Leuprostin przedstawiamy poniżej:

„…Decyzja resortu zdrowia o uznaniu preparatu Decapeptyl Depot za podstawę limitu refundacji w tej grupie lekowej jest dla Nas niezrozumiała, zwłaszcza w świetle opinii Polskiego Towarzystwa Urologicznego (pismo z dn. 23.10.2012 r. dotyczące Projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2012 r.): Decapeptyl Depot nie jest obecnie stosowany ani dostępny dla polskich pacjentów i lekarzy. Uznanie tego leku jako podstawę limitu refundacji będzie wiązać się z koniecznością znacznej dopłaty do innych, powszechnie stosowanych analogów LHRH przez pacjentów z rakiem stercza oraz znacznie ograniczy możliwość ich dalszego stosowania. Ograniczy to w znacznym stopniu podawanie analogów wysokodawkowych zalecanych pacjentom, u których nie uzyskano poziomu kastracyjnego testosteronu przy zastosowaniu tradycyjnych analogów. Już wcześniej zostaliśmy zaskoczeni wejściem na listę leków refundowanych innego preparatu – Leuprostinu 5 mg. Zaniepokoił nas wtedy fakt, że Polskie Towarzystwo Urologiczne w piśmie do resortu zdrowia poinformowało, że w stosunku do tego preparatu istnieją poważne obawy, iż nie zapewni on oczekiwanego efektu leczniczego, czyli obniżenie poziomu testosteronu do wymaganego poziomu. Po co takie leki są refundowane skoro nawet lekarze nie chcą ich przepisywać…”.

Pin It on Pinterest