List otwarty Prezesa Mariana Wiecha do Premiera Donalda Tuska

16 stycznia br. Pan Marian Wiech, Prezes Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” wystosował list otwarty do Premiera Donalda Tuska. List miał zwrócić uwagę Pana Premiera na irracjonalne działania organów państwa, w zakresie prowadzonej polityki refundacji leków.

 

 

 

 

 

 

 

Pan Marian Wiech zarzucił Ministrowi Zdrowia, iż prowadzone przez niego działania w zakresie polityki refundacyjnej leków są niezgodne z prawem. Poruszył przede wszystkim wątek wprowadzenia na listę leków refundowanych- środka Decapeptyl Depot, który stosowany jest w przypadku leczenia osób cierpiących na nowotwór prostaty. Resort zdrowia z dniem 1 listopada 2012r. objął refundacją wspomniane lekarstwo mimo, iż istniały już dwa tożsame leki Diphereline SR 11,25 oraz Diphereline SR 3,75, objęte refundacją 1 stycznia 2012 roku. Co do zasady, trzeci lek w kolejności nie ma prawa zostać pierwszym odpowiednikiem.

 

 

 

 

 

 

 

W liście Pan Wiech starał się wytłumaczyć Panu Premierowi, że niezgodne z prawem, uznanie przez Ministra Zdrowia powyższego specyfiku za podstawę limitu cenowego dla grupy limitowej, znacznie wpłynęło na ceny innych medykamentów. Przez zaistniałą sytuację ceny leków wzrosły, a pacjenci bez uzasadnienia ponoszą wyższe koszty. Gdyby tego było mało, dodatkowym irracjonalnym krokiem Ministra Zdrowia, na które Pan Marian Wiech zwraca uwagę Premiera jest objęcie leku Decapeptyl Depot refundacją na dłużej niż obowiązuje pozwolenie na jego obrót. Prezes Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” dla podkreślenia wagi sprawy, przytoczył treść pisma wystosowanego do Ministra przez Polskie Towarzystwo Urologiczne dnia 23 października 2012 r., w którym to prof. Dr hab. Zbigniew Wolski dowiódł, że dostępność Decapeptylu Depot jest ograniczona, zarówno dla pacjentów jak i lekarzy. Tym samym jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż jest to lek do stosowania terapii jednomiesięcznej (kiedy terapia zwykle trwa 3-6 m-cy)

 

 

 

 

 

 

 

Owym listem otwartym, Pan Marian Wiech apelował zarówno w swoim imieniu jak i innych pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego, o podjęcie natychmiastowych działań w tym kierunku. Wyraźnie przedstawił bulwersującą sytuację i bezprawie jakim rządzi się nasz resort zdrowia.

Pin It on Pinterest