Nowe rozporządzenie, stare limity cenowe na środki absorpcyjne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, zostało opublikowane w dniu 9.12.2013r. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, zwiększono limity finansowania na niektóre wyroby medyczne. Zmiany te nie dotyczą jednak osób korzystających z refundacji na środki absorpcyjne.

Po zapoznaniu się z treścią nowego rozporządzenia, zauważyć można, iż pacjenci cierpiący na nietrzymanie moczu niewiele skorzystają na nowelizacji przepisów. Wśród kilku zmian, jakie zaproponował resort w kwestii refundacji środków absorpcyjnych, zabrakło najważniejszej, mianowicie zmian limitów cenowych na pieluchy, pieluchomajtki, podkłady i wkłady anatomiczne. Limit finansowania ze środków publicznych tej grupy produktów to nadal 77 zł (przy 0% dopłacie dla pacjentów onkologicznych) oraz 90 zł (przy 30% dopłacie pacjenta).

Przepisy te nie zostały zmienione mimo wieloletnich apeli środowisk pacjenckich, zabiegających o zwiększenie limitów cenowych, tak aby chorzy korzystający z refundacji dopłacali rzeczywiście 30% do refundowanych środków absorpcyjnych, a nie ok. 50%, jak to ma miejsce w chwili obecnej. Obowiązujące limity cenowe znacznie odbiegają od realnych kosztów zaopatrzenia, wobec czego pacjenci są zamuszeni dopłać do miesięcznego zaopatrzenia ok. 120 zł, suma ta znacznie przewyższa założony w rozporządzeniu poziom współpłacenia pacjenta. Brak zmian w kwestii limitów cenowych na opisywane środki pomocnicze, w żaden sposób nie odciążą finansowo pacjentów, którzy z nich korzystają.

Pin It on Pinterest