Nowatorskie zabiegi w leczeniu raka prostaty

Zabiegi leczenia raka prostaty metodą HIFU przy użyciu zrobotyzowanego urządzenia drugiej generacji Focal One rozpoczęto w Szpitalu Eskulap w Osielsku k. Bydgoszczy. Jest to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie klinika posiadająca taką aparaturę.

HIFU jest metodą polegającą na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do niszczenia tkanki nowotworowej. Zabieg trwa od półtorej do dwóch godzin.

– Metoda jest bardzo atrakcyjna dla pacjentów, gdyż jest najmniej inwazyjna i pozwala oszczędzać funkcje fizjologiczne. Przydatna jest też z tego powodu, że w przypadku nawrotu choroby nowotworowej po operacji chirurgicznej, radioterapii czy teleradioterapii w zasadzie można stosować tylko farmakoterapię – podkreślił prowadzący szpital prof. Stanisław Molski.

– Do odbytnicy pacjenta wprowadza się sondę, która pierwotnie skanuje gruczoł krokowy. Wykorzystujemy fuzję obrazy rezonansu magnetycznego i obrazu ultrasonograficznego. Później w procesie całkowicie skomputeryzowanym, wykonywanym automatycznie przez robota z wielką precyzją jest niszczony rak – podkreślił dr Krzysztof Rożnowski.

W czasie zabiegu dochodzi nie tylko do termicznego zniszczenia raka, ale następuje również uwrażliwienie układu odpornościowego na komórki nowotworowe.

Bezpośrednio po zabiegu przez podanie pacjentowi kontrastu ultrasonograficznego można stwierdzić, czy komórki nowotworowe zostały doszczętnie zniszczone. Jeżeli tak się nie stało, to można zabieg uzupełnić.

Oprócz Osielska k. Bydgoszczy, aparaty są wykorzystywane w Lyonie, a także w Holandii, gdzie urządzenie jest wykorzystywane przez trzy ośrodki. Kolejne mają trafić do Zurychu, Paryża i Londynu.

[źródło: rynekzdrowia.pl]

Pin It on Pinterest