Relacja z Seminarium 10.06.2014 r.

10 czerwca 2014 r. w Centrum Onkologii w Warszawie, Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, odbyło się seminarium edukacyjne poświęcone nowotworowi gruczołu krokowego zorganizowane przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty – GLADIATOR.

Wybitne autorytety nauk medycznych z Centrum Onkologii w Warszawie oraz Sekcji Urologii Onkologicznej – Polskiego Towarzystwa Urologicznego poruszali m.in. tematy konieczności zrozumienia właściwej diagnostyki gruczołu krokowego dającej możliwość wczesnego wykrycia choroby nowotworowej – pokonania zagrożenia w zarodku oraz odpowiedniej i skutecznej terapii.

Ponadto omówiono problemy dotyczące zaawansowanej choroby nowotworowej tego narządu, leczenia systemowego oraz opieki paliatywnej.
Warto przypomnieć, że powiększenie gruczołu krokowego znajduje się na 4 miejscu wśród najczęściej rozpoznawanych schorzeń u mężczyzn po 50 roku życia.
30-50% mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym odczuwa dolegliwości dolnych dróg moczowych. Do najbardziej dokuczliwych objawów zaliczamy:

• osłabienie strumienia moczu,
• uczucie zalegającego po oddaniu moczu,
• nagłą potrzebę oddania moczu,
• problemy z erekcją.

Powyższych symptomów nie należy bagatelizować, gdyż często łagodny przerost prostaty z czasem może przekształcić się nowotwór i doprowadzić do zgonu. Dlatego jeżeli zauważyłeś u siebie występowanie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów nie czekaj lecz udaj się do lekarza.

Pin It on Pinterest