Sekcja Prostaty debatuje

W debacie „Nowotwory prostaty. Europejskie standardy i polska rzeczywistość”, która odbyła się w siedzibie „Rzeczpospolitej” wzięli udział przedstawiciele Sekcji Prostaty Stowarzyszenia „UroConti”.

B. Olawski oraz A. Marcinek z Krakowa , którzy reprezentowali stowarzyszenie UroConti odnieśli się m.in. do pytań zadanych w liście do ministra zdrowia:

„Mając świadomość czynnika ekonomicznego, na który powołuje się prezes AOTMiT, nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego Ministerstwo Zdrowia tak prowadziło negocjacje, że od wydania pierwszej rekomendacji mijają właśnie dwa lata, a nadal nie widać efektów państwa pracy”.

Bogusław Olawski, prezes oddziału małopolskiego Stowarzyszenia „UroConti”, przedstawił możliwe rozwiązania sytuacji. – Aby leczyć lepiej i taniej, proponuję: obowiązkowe, w ramach badań okresowych, PSA panów po 40. roku życia, powołanie zespołu lekarzy różnych specjalności (onkolog, urolog, ginekolog itp.) do wyboru właściwej metody leczenia pacjenta z rakiem, leczenie nowoczesnymi lekami, a więc leczenie tańsze, a także wprowadzenie prawidłowej polityki dystrybucji i zwiększenie ilości środków chłonnych. Czyli w ramach tych samych funduszy bardziej skuteczne i tańsze leczenie – mówił. – Wydrukowałem sobie ze strony AOTMiT fragment rekomendacji dotyczący enzalutamidu. W jej treści napisane jest, że „prezes nie rekomenduje”, a w uzasadnieniu: „prezes rekomenduje wydanie pozytywnej rekomendacji”. W dalszej części czytamy natomiast: „prezes rekomenduje ewentualnie”. Przyznam, że niewiele rozumiem.

Dyskusję podsumowal poseł HOK, mówiąć, że muszą być po prostu podjęte trudne decyzje w resorcie zdrowia dotyczące leczenia, a więc przede wszystkim szukania większych środków i inwestowania w najnowsze technologie i leki, które są potrzebne polskim pacjentom.

Pin It on Pinterest