Pacjenci urologiczni zrzeszeni w ośmiu organizacjach pozarządowych, wśród których znalazło się Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”, wystosowali list otwarty do Ministra Zdrowia, podczas, trwającego w dniach 19-21 czerwca 47. Kongresu Naukowego PTU.
W liście do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła zaapelowali o szerszy dostęp do nowoczesnych terapii, wprowadzenie refundowanej rehabilitacji urologicznej, poszerzenie dostępu do nowoczesnych i sprawdzonych od lat na świecie świadczeń medycznych, takich jak operacje z użyciem robota, urealnienie wyceny zabiegów urologicznych wykonywanych z powodów nowotworowych (np. z powodu raka stercza), które mają od dawna udowodnioną kliniczną skuteczność, co najmniej do wysokości tych, jakie osiągane są w radioterapii.
Pacjenci chcą też finansowania nowoczesnych procedur diagnostycznych w urologii onkologicznej, np.: PET, skoncentrowania finansowania wysokospecjalistycznych procedur urologicznych w wybranych ośrodkach referencyjnych, zwiększenia dostępu do refundowanych terapii farmakologicznych najnowszych generacji, a także wprowadzenia refundowanej rehabilitacji urologicznej. Wskazali też na potrzebę zwiększenia dostępu do nowoczesnych środków pomocniczych, takich jak cewniki czy środki absorpcyjne, wprowadzenia zakupów centralnych i odnawiania nowoczesnych technologii oraz zapewnienia udziału prezesa PTU i konsultanta krajowego w dziedzinie urologii w gremiach wyznaczających kierunki polityki zdrowotnej.
„Realizacja powyższych postulatów doprowadzi, naszym zdaniem, do pełnego wykorzystania potencjału jaki oferują nam, pacjentom, polscy urolodzy. Ze względu na zmiany demograficzne (starzejące się społeczeństwo) oraz zmiany cywilizacyjne, osób szukających pomocy u urologów ciągle przybywa. O tym, jaka jest skala problemu, niech świadczy chociażby fakt udziału nowotworów wywodzących się z układu moczowo-płciowego u obu płci w łącznej liczbie nowotworów rozpoznawanych w Polsce i w Europie. Jest ich ponad 25 proc.” – napisali pacjenci do ministra.
„Z dużym rozczarowaniem przyjęliśmy brak jakiejkolwiek Pana reakcji na zeszłoroczny apel naszych środowisk. Przez ostatnie 12 miesięcy nie znalazł Pan czasu, aby się z nami spotkać, co więcej, żaden z powyższych postulatów nie został dotąd zrealizowany” – dodali.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl