Jak pielęgnować skórę przy NTM

Skóra okolic intymnych u osób cierpiących na nietrzymanie moczu wymaga szczególnej pielęgnacji.Kontakt skóry z moczem prowadzi do jej maceracji, zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. Rodzi to wielki dyskomfort, gdyż podrażniona skóra piecze, boli i swędzi.

Na NTM cierpią, w dużym stopniu, osoby w starszym wieku. Ich skóra, z racji wieku, jest bardziej sucha i mniej elastyczna niż u osób młodych. Już sam ten fakt może być przyczyną dyskomfortu i problemów, bo nazbyt sucha skóra łuszczy się, swędzi, jest podatna na pękanie. Jeśli taka skóra często i długo ma kontakt z moczem, może dojść do zmiany pH skóry na bardziej zasadowy, co sprzyja zakażeniom, zwiększa wrażliwość skóry na obtarcia, jest przyczyną odparzeń i odleżyn. Skóra narażona na nadmierny kontakt z moczem jest zaczerwieniona i obrzmiała, bolesna i swędząca, piecze, pojawiają się na niej różne zmiany, a gdy pęka – pojawiają się strupy.

Podczas pielęgnacji, najważniejsze jest maksymalne skrócenie czasu kontaktu skóry z moczem. Jednym z podstawowych warunków zachowania okolic intymnych w dobrej kondycji jest szybkie obmycie i dokładne wysuszenie skóry oraz przebranie się w suchą, czystą bieliznę po każdym incydencie popuszczenia moczu. Do mycia nie należy wykorzystywać zwykłych mydeł lecz specjalne emulsje bądź płyny do mycia, zachowujące właściwe pH skóry, przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Takie preparaty mają właściwości ochronne, a więc zapobiegają przesuszeniu i podrażnieniom skóry, działają odżywczo, kojąco i łagodząco na ewentualne podrażnienia. W razie potrzeby stosować można też specjalistyczne kremy czy balsamy chroniące miejsca intymne przed wilgocią, działające przeciwodparzeniowo, a więc natłuszczające skórę i utrzymujące jej właściwą wilgotność. Produkty te zawierają między innymi argininę, która sprzyja odbudowie skóry oraz tlenek cynku, który ma właściwości ochronne. W przypadku, gdy nie mamy takich preparatów pod ręką, lepiej jest do obmycia wykorzystać zwykłą wodę niż sięgać po mydło. Fachowcy radzą, by w sytuacjach, gdy umycie się jest niemożliwe, korzystać ze specjalnych emulsji czy pianek nie wymagających zmywania wodą lub skorzystać z chusteczek odświeżających do okolic intymnych.

Przy delikatnym popuszczaniu moczu nie wystarczy stosowanie zwykłych podpasek higienicznych. Przede wszystkim dlatego, że specjalistyczne wkładki, pieluchomajtki czy majtki chłonne, które można nosić zamiast bielizny, są nie tylko przewiewne i bardziej chłonne niż zwykłe wkładki czy podpaski, ale też nie podrażniają skóry, nie wywołują uczuleń, a tym samym przyczyniają się do zachowania skóry okolic intymnych w dobrej kondycji. Poza tym niwelują one też przykry zapach moczu, tymczasem to właśnie zapach moczu jest jednym z podstawowych czynników powodujących, że osoby cierpiące na NTM odczuwają dyskomfort, mają zaniżoną samoocenę, izolują się rezygnując z aktywności zawodowej i towarzyskiej.

Źródło: www.ortopedio.pl

Pin It on Pinterest