Rzecznik Praw Pacjenta rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Na początku lutego 2018 roku Chmielowiec planuje przekazać organizacjom pozarządowym szczegóły proponowanych rozwiązań, z propozycją włączenia się do dyskusji.
Będzie to m.in. utworzenie przy Rzeczniku Praw Pacjenta – Rady Opiniodawczo-Doradczej składającej się m.in. z przedstawicieli organizacji pacjenckich i uznanych autorytetów w obszarze ochrony i organizacji zdrowia; integracja działań Rzecznika z działaniami organizacji pozarządowych i organami władzy publicznej; upowszechnianie wiedzy o prawach pacjenta; wspieranie i rozwijanie wzajemnych inicjatyw oraz bieżąca wymiana informacji.
Zdaniem Chmielowca, zapewnienie maksymalnej niezależności Rzecznika Praw Pacjenta – będącego obiektywnym wsparciem i skutecznym narzędziem Prezesa Rady Ministrów – jest niezbędne dla realizacji szeroko pojętego interesu Pacjentów oraz zachowania równowagi między uczestnikami systemu ochrony zdrowia.
Do zadań Rzecznika Praw Pacjenta należy m.in. prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających prawa pacjentów, a także opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta. Rzecznik ma również przygotowywać publikacje oraz programy edukacyjne popularyzujące wiedzę o ochronie praw pacjenta.
W 2016 r. do biura rzecznika wpłynęło niemal 69 tys. różnego rodzaju zgłoszeń od pacjentów, rzecznik prowadził prawie 1,4 tys. postępowań wyjaśniających. W sprawach indywidualnych rzecznik stwierdził 552 przypadki naruszeń praw pacjenta, wydał też 51 decyzji w związku z naruszaniem zbiorowych praw pacjentów.
Podobnie jak w latach wcześniejszych, najwięcej problemów było związanych z dostępem do świadczeń zdrowotnych (209 przypadków) i do dokumentacji medycznej (193). Problemy są także z przestrzeganiem prawa do informacji i do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych – rzecznik stwierdził 89 takich naruszeń. W 40 przypadkach naruszono prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl