Sekcja Prostaty o komunikacie EMA

Sekcja Prostaty Stowarzyszenia "UroConti" skierowała do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego pismo w sprawie uwzględnienia w programie lekowym "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)" zapisów komunikatu Europejskiej Agencji Lekowej.

W piśmie do Ministra Zdrowia Przewodniczący Sekcji Prostaty Bogusław Olawski napisał m.in.: 
"Wprowadzony i wcześniej nie zapowiadany zakaz leczenia sekwencyjnego oraz poszerzenie leczenia przed chemioterapią tylko o jeden lek, spowodował ogromne rozgoryczenie, szczególnie wśród pacjentów dla których lek o nazwie Zytiga (octan abirateronu) okazał się już wcześniej nieskuteczny.
Nadal jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o nowoczesne leczenie zaawansowanego raka prostaty, zarówno przed chemioterapią, gdzie mamy do dyspozycji tylko jeden lek Zytiga (octan abirateronu), jak i po chemioterapii, gdzie nasze leczenie dotychczas ograniczał zakaz sekwencyjności dla leków Xtandi (enzalutamid) i Zytiga (octan abirateronu) wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia.
Z kolei w piśmie z 27 grudnia 2017 r. od firmy Bayer dowiedzieliśmy się, że program lekowy nie zakazuje sekwencyjności terapii w przypadku leku Xofigo (dichlorek radu-223).
Jednakże, zapisy ww. programu lekowego są już nieaktualne biorąc pod uwagę to, o czym dowiadujemy się z komunikatu Europejskiej Agencji Leków z dnia 27 lipca br. Dowiedzieliśmy się z niego, że Europejska Agencja Leków zaleca dalsze ograniczenie stosowania leku Xofigo (dichlorek radu-223). Z komunikatu, który przesyłamy w załączeniu można wyczytać, że "lek może być stosowany dopiero po dwukrotnej próbie leczenia innymi sposobami lub gdy nie można zastosować innych terapii. Co więcej, leku Xofigo (dichlorek radu-223) nie wolno używać razem z lekiem Zytiga (octan abirateronu), z uwagi na ryzyko wcześniejszego zgonu oraz większej liczby złamań u pacjentów poddanych tej terapii.
W związku z tą sytuacją oczekujemy szybkiej reakcji i wprowadzenia zmian w programie lekowym "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)" polegających na uwzględnieniu treści komunikat Europejskiej Agencji Lekowej oraz poszerzeniu dostępności do leku Xtandi (enzalutamid), o którym ciągle słyszymy od osób z zaawansowanym rakiem prostaty, że jest najskuteczniejszy, a teraz, w świetle ostatnich doniesień wynika, że również najbezpieczniejszy z trzech oferowanych leków."

Pełna treść pisma skierowanego do Ministra Zdrowia dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest