Prezes Stowarzyszenia "UroConti" Anna Sarbak w wypowiedzi dla portalu rynekzdrowia.pl odniosła się do projektu ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, skierowanego do konsultacji w dniu 14 kwietnia.
Ministerstwo Zdrowia po fali krytyki ze strony pacjentów, lekarzy i świadczeniodwanych, którzy wskazywali na liczne problemy wynikające z wprowadzenia nowego, siedmiostronicowego wzoru zlecenia na wyroby medyczne, zaproponowało zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych w dniu 14 kwietnia. Uwagi zgłaszać można do 19 kwietnia.
W propozycji ustawy, którą skierowano do konsultacji, został dopisany nowy ustęp 7a, zgodnie z którym minister zdrowia może określić w drodze rozporządzenia uproszczone wzory zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, uwzględniając ich specyfikę oraz minimalny zakres danych zapewniający prawidłową realizację zleceń.
Jak podkreślała w wypowiedzi dla Rynku Zdrowia Anna Sarbak – Dobrą wiadomością jest też wydłużenie terminu wejścia w życie zmian zleceń na wyroby z 1 lipca na 1 września, "przy jednoczesnym wydłużeniu dotychczasowego okresu trwania pilotażu". Jednak informacja o trwającym pilotażu jest dla nas zaskakująca, ponieważ nie wiadomo, gdzie on się odbywa. Otrzymaliśmy też mało czasu na odniesienie się do projektu, ponieważ termin przesyłania uwag został wyznaczony na 4 dni.
Z kolei Magda Piegat z Fundacji STOMAlife, zwracała uwagę, że "na e-zlecenie czekają wszyscy pacjenci. Takie rozwiązanie ułatwiłoby życie zwłaszcza stomikom i innym pacjentom, którzy korzystają z wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie".
Świadczeniodawcy ponowną analizę i proponowane przez resort zdrowia zmiany naprawcze przyjęli z zadowoleniem.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl