Prezes WFIPP apeluje do Ministra Zdrowia

Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret, Prezes World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) skierowała pismo do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego w sprawie usunięcia z projektu listy nowej listy leków refundowanych najpopularniejszego leku z solifenacyną, stosowanego w I linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder – OAB).

Jak zwróciła uwagę w swoim apelu, lek Vesicare "(…) wprowadził nowy standard w leczeniu OAB i do dziś jest uważany za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy lek w swojej grupie. Świadczą o tym liczne badania kliniczne i publikacje naukowe na całym świecie, potwierdzające jego skuteczność. (…) Pacjenci ufają, że jest to skuteczna metoda leczenia OAB. Ma to znaczenie, gdy coraz częściej słyszy się doniesienia o wycofywaniu całych serii leków ze względów bezpieczeństwa. Wielu wybitnych urologów zaleca stosowanie go jako skutecznego leczenia pierwszego rzutu w leczeniu OAB".

Prezes WFIPP zwróciła także uwagę na to, że "złotym standardem" w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktynego jest farmakoterapia. Z kolei w leczeniu wysiłkowego NTM powszechnie stosuje się zabiegi z użyciem taśm syntetycznych, które jednak obarczone są ryzykiem wielu powikłań.

Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret zaznaczyła, że WFIPP patrząca na opcje terapeutyczne z perspektywy pacjenta, zawsze podkreśla, że ​​niezbędne jest utrzymanie dostępności sprawdzonych i bezpiecznych terapii.

Prezes WFIPP zwróciła również uwagę na brak w Polsce refundacji II linii leczenia OAB, o co nasze stowarzyszenie apeluje od lat.

Pismo Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret zostało przesłane również do wiadomości Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego. Treść pisma w języku angielskim dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest