Ministerstwo Zdrowia odpowiada w sprawie programu lekowego

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 19335 posła Kazimierza Matusznego (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) w sprawie osób chorujących na raka prostaty.

W odpowiedzi czytamy m.in.: "Odnosząc się do możliwości objęcia refundacją nowych leków w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego u pacjentów bez przerzutów wskazuję, że do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek o objęcie refundacją leku Erleada (Apalutamidum) w ramach programu lekowego: "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego wysokiego ryzyka bez przerzutów apalutamidem (ICD-10 C61)". Wniosek przeszedł ocenę formalno-prawną oraz etap uzgadniania treści programu lekowego między Ministrem Zdrowia i wnioskodawcą. W toku postępowania Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał Rekomendację nr 22/2020 z dnia 12 marca 2020 r., w której rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Erleada, w ramach wnioskowanego programu lekowego pod warunkiem połączenia wnioskowanego programu lekowego dla apalutamidu z funkcjonującym już programem lekowym dla enzalutamidu. Aktualnie postępowanie jest w trakcie negocjacji cenowych między Wnioskodawcą a Komisją Ekonomiczną.

W Ministerstwie Zdrowia procedowany jest również wniosek o objęcie refundacją leku Xtandi (enzalutamidum) w ramach programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)", w ramach którego mieliby być leczeni pacjenci, którzy nie mają przerzutów. Wniosek po ocenie formalno-prawnej i uzgodnieniu programu lekowego, został przesłany do oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W toku postępowania Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał rekomendację nr 98/2020 z dnia 31 grudnia 2020 r. pozytywną pod warunkiem: pogłębienia proponowanego instrumentu dzielenia ryzyak określającego maksymalny poziom wydatków ponoszonych przez płatnika publicznego oraz połączenia wnioskowanego programu lekowego z istniejącym programem lekowym. Aktualnie postępowanie jest w trakcie negocjacji cenowych między Wnioskodawcą a Komisją Ekonomiczną.

Również dla leku Nubeqa (darolutamidum) został złożony wniosek o objęcie refundacją w ramach programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)", w ramach którego mieliby być leczeni pacjenci, którzy nie mają przerzutów. W toku postępowania Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał rekomendację nr 97/2020 z dnia 23 grudnia 2020 r., w której rekomenduje objęcie refundacją wnioskowanej technologii lekowej pod warunkiem: pogłębienia proponowanego instrumentu dzielenia ryzyka określającego maksymalny poziom wydatków ponoszonych przez płatnika publicznego oraz połączenia wnioskowanego programu lekowego z istniejącym programem lekowym. Aktualnie postępowanie jest w trakcie negocjacji cenowych między Wnioskodawcą a Komisją Ekonomiczną.

Po zakończonych negocjacjach cenowych całość zebranej w sprawach dokumentacji zostanie przekazana do Ministra Zdrowia, celem wydania podjęcia pozytywnych bądź negatywnych decyzji.

Pełna treść odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined