Interpelacja sprawie refundacji mirabegronu

Poseł Urszula Nowogórska (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) skierowała do Ministra Zdrowia interpelację nr 22973 w sprawie objęcia refundacją leku Betmiga.

W piśmie zwraca uwagę, że obecnie na liście refundowanych leków znajdują się dwa: solifenacyna oraz tolterodyna, które dostępne są w pierwszej linii leczenia. Podkreśla również, że leki te cechują się bardzo dużą liczbą działań niepożądanych, które bardzo często zmuszają pacjenta do przerwania leczenia, a tym samym rezygnacji z codziennej aktywności zawodowej oraz społecznej.Rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzenie na listę leków refundowanych leku Betmiga, który charakteryzuje się odmiennym działaniem niż leki antycholinergiczne. Lek ma także mniejszy stopień skutków ubocznych, dzięki czemu pacjenci nie musieliby z niego rezygnować. Pani Poseł podkreśla, że niestety, sytuacja leczenia pęcherza nadreaktywnego nie zmieniła się od ponad 10 lat.

W interpelacji poseł Urszula Nowogórska poprosiła Ministra Zdrowia o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jaka jest opinia Pana Ministra na temat ww. kwestii?
  2. Jakie działania planuje podjąć ministerstwo odnośnie do powyższego?
  3. Czy lek Betmiga zostanie objęty refundacją? Jeśli tak, to kiedy? Jeśli nie, to dlaczego?
  4. Dlaczego proces refundacyjny leku Betmiga trwa tak długo? Co ma na to wpływ i z czego to wynika?
  5. Czy ministerstwo rozważa opracować specjalny program skierowany do osób chorujących na zespół pęcherza nadreaktywnego? Jeśli tak, to kiedy i jakie postulaty będzie zawierał?
  6. Czy ministerstwo planuje objąć refundacją jakikolwiek nowy lek na powyższe schorzenie?
  7. Jaka jest dokładna liczba osób w Polsce chorujących na OAB? Proszę o podanie jej, uwzględniając podział na województwa.
  8. Czy Pan Minister dysponuje danymi na temat liczby osób, u których diagnozowany jest zespół pęcherza nadreaktywnego? Ile rocznie stawianych jest takich diagnoz?

Pełna treść interpelacji dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest