Interpelacja sprawie refundacji leku Betmiga

Poseł Aleksandra Gajewska (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) skierowała do Ministra Zdrowia interpelację nr 23306 w sprawie refundacji leku Betmiga dla pacjentek i pacjentów z OAB.

Poseł zaznacza, że na liście refundacyjnej w kategorii “zespół pęcherza nadreaktywnego” znajdują się tylko 2 leki antycholinergiczne (solifenacyna i tolterodyna), które są dostępne w I linii leczenia i taka sytuacja ma miejsce od 10 lat. Leki te cechują się dużą liczbą działań niepożądanych, które nierzadko zmuszają pacjentów do przerwania leczenia, a tym samym zrezygnowania z aktywności zawodowej i społecznej.

W interpelacji podkreśla, że lek Betmiga charakteryzuje się odmiennym mechanizmem działania od leków antycholinergicznych przy niższym poziomie skutków ubocznych. Ponadto Eksperci podkreślają, że Betmiga (mirabegron) powinna stać się “złotym standardem” w leczeniu polskich pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego, tak jak to ma miejsce w większości państw Unii Europejskiej. Polska nadal pozostaje ostatnim krajem w Unii Europejskiej bez jego refundacji.

Poseł Aleksandra Gajewska poprosiła Ministra Zdrowia o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Dlaczego mirabegron do tej pory nie został wpisany na listę refundacyjną?
  2. Jaka jest przyczyna odrzucenia pierwszego wniosku o wpisanie leku Betminga (mirabegron) na listę refundacyjną?
  3. Jakie są przyczyny procedowania drugiego wniosku przez ponad 1000 dni?
  4. Na jakim etapie jest obecnie procedowanie drugiego wniosku i kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie?
  5. Kiedy pacjenci z OAB mogą spodziewać się włączenia preparatu mirabegron na listę refundacyjną

Pełna treść interpelacji dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest