Odpowiedź na interpelację w sprawie pacjentów z rakiem prostaty

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 23199 poseł Moniki Wielichowskiej (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w sprawie poprawy sytuacji pacjentów z rakiem gruczołu krokowego.

W odpowiedzi możemy przeczytać m.in.: "Kwestie związane z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną, w tym zwiększeniem poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych, są jednym z priorytetów Ministra Zdrowia, w związku z czym od 2018 r. prowadzona jest kampania społeczna pn. Planuję długie życie. Działania te, skierowane do ogółu społeczeństwa, ukierunkowane są na poprawę świadomości, w szczególności w zakresie wpływu stylu życia i postaw zdrowotnych na rozwój chorób nowotworowych, a także korzyści wynikających z uczestnictwa w badaniach przesiewowych. Działania te zawierają elementy dotyczące ogólnej profilaktyki onkologicznej odnoszącej się do różnych typów nowotworów, w tym prostaty. Kampania ma charakter cykliczny, polegający na publikacji materiałów w prasie, radiu, telewizji i intrenecie.

Ponadto zgodnie z założeniami programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030, przyjętego w drodze uchwały Nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020r. w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pod nazwą "Narodowa Strategia Onkologiczna" na lata 2020-2030 wprowadzenie finansowanego ze środków publicznych programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego w grupach wysokiego ryzyka planowane jest od roku 2024. Należy pamiętać, że Narodowa Strategia Onkologiczna jest programem kompleksowym, wieloletnim i w związku z tym zakłada sukcesywne i stopniowe wprowadzanie zmian w onkologii (…)"

Ministerstwo w odpowiedzi odniosło się także do kwestii refundacji nowych leków w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego u pacjentów bez przerzutów: "Odnosząc się do możliwości objęcia refundacją nowych leków w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego u pacjentów bez przerzutów wskazuję, że do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek o objęcie objęcia refundacją leku Erleada (Apalutamidum). Wniosek przeszedł ocenę Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (Rekomendacja nr 22/2020 z dnia 12 marca 2020 r.), a następnie trafił do negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Proces negocjacyjny zakończył się wydaniem negatywnej uchwały Komisji Ekonomicznej. Aktualnie całość dokumentacji została przekazana do Ministra Zdrowia celem podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie.

Wniosek o objęcie refundacją leku Xtandi (enzalutamidum) w ramach programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)", w ramach którego mięliby być leczeni pacjenci którzy nie mają przerzutów, po wydaniu Rekomendacji przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Lekowych i Taryfikacji (Rekomendacja nr 98/2020 z dnia 31 grudnia 2020 r.) trafił do negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Proces negocjacyjny nadal trwa.

Postępowanie w sprawie objęcia refundacją leku Nubeqa (darolutamidum), w toku którego została wydana rekomendacja nr 97/2020 z dnia 23 grudnia 2020 r., przeszło etap negocjacji z cenowych z Komisją Ekonomiczną. Komisja Ekonomiczna podjęła negatywną uchwałę w przedmiotowej sprawie. Całość dokumentacji została przekazana do Ministra Zdrowia, w celu podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie."

Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest