Negatywna rekomendacja Prezesa AOTMiT w sprawie refundacji apalutamidu

Wniosek dotyczył rozszerzenia programu lekowego dla apalutamidu o pacjentów hormonozależnych, czyli jeszcze nie opornych na kastrację ale już z przerzutami, aktualnie leczonych starszymi lekami analogowymi takich jak: goserelina, leuprorelina, triptorelina, degareliks, bikalutamid czy flutamid.

Poszerzenie programu lekowego ma polegać na leczeniu skojarzonym tej grupy pacjentów apalutamidem i jednym z leków analogowych (j.w.) stosowanych w ramach terapii supresji androgenowej (ADT z ang. Androgen Deprivation Therapy).

Aktualnie w procedowaniu jest wniosek o utworzenie programu lekowego dla apalutamidu obejmujący pacjentów opornych na kastrację raka gruczołu krokowego bez przerzutów, ale z dużym ryzykiem wystąpienia przerzutów. Ten wniosek już wcześniej uzyskał pozytywną rekomendację prezesa AOTMiT podobnie jak analogiczne wnioski dla enzalutamidu i darolutamidu. Wszystkie trzy leki należą do nowoczesnej grupy leków stosowanych u pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację. Jak dotąd z tej trójki jedynie enzalutamid jest refundowany w programie lekowym obejmującym pacjentów przed i po chemioterapii, opornych na kastrację, z przerzutami (ICD-10 C-61).

Źródło: www.ntm.pl

Pin It on Pinterest