"UroConti" o wykazie leków refundowanych

Stowarzyszenie „UroConti” skierowało do Ministerstwa Zdrowia uwagi do projektu obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2021 roku.

W piśmie Prezes Stowarzyszenia „UroConti” napisała m.in.: „Jako Stowarzyszenie zrzeszające pacjentów z chorobami układu moczowo-płciowego, udostępniony projekt obwieszczenia, w zakresie leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB) oceniamy jako wysoce rozczarowujący. Odnotowaliśmy jedynie drobne zmiany w dwóch grupach lekowych, które od 2011 roku są refundowane: solifenacyna i tolterodyna. Dodanie nowego opakowania leku Zevesin (100 szt.) w grupie solifenacyn, zmiana w zakresie leku Uroflow (tolterodyna) oraz groszowe obniżki i podwyżki dopłat pacjenta do leków zawierających solifenacynę lub tolterodynę nic dla nas nie zmieniają, ponieważ my oczekujemy na refundację leku Betmiga (mirabegron) w II linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego. Uważamy również za zawstydzające dla naszego kraju kontynuację refundacji tolterodyny na podstawie potwierdzonego badania urodynamicznego. To dowód dla nas jak bardzo polityka refundacyjna oddaliła się od aktualnej wiedzy medycznej.

Po raz kolejny pragniemy przypomnieć Panu Ministrowi, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie refunduje II linii leczenia w zespole pęcherza nadreaktywnego. Od wielu lat w naszej korespondencji do Ministerstwa Zdrowia podkreślamy, że wprowadzenie refundacji II linii leczenia OAB byłoby dopełnieniem procesu refundacji terapii w tym schorzeniu, po tym jak wprowadzono w 2019 roku do grupy szpitalnych świadczeń gwarantowanych procedurę neuromodulacji krzyżowej dla pacjentów cierpiących na ciężkie postacie OAB, u których leczenie farmakologiczne nie odniosło pożądanych efektów lub zostało przerwane z powodu właśnie uciążliwych skutków ubocznych, charakterystycznych głównie dla leków antycholinergicznych z grupy solifenacyn i tolterodyn, stosowanych w I linii leczenia. Utrzymywanie refundacji w leczeniu farmakologicznym wyłącznie na lekach antycholinergicznych, odbieramy jako smutny obraz polityki zdrowotnej w Polsce, degradujący nas do poziomu Trzeciego Świata.

Podsumowując, jesteśmy rozczarowani, że Ministerstwo Zdrowia opóźnia refundację leku Betmiga (mirabegron), pomimo tego, że został zaoferowany on Polsce na najlepszych warunkach w Unii Europejskiej, o czym zapewnił nas pisemnie producent już w sierpniu 2020 roku.”

Pin It on Pinterest