Interpelacje w sprawie nowotworu prostaty

Poseł Monika Wielichowska (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) skierowała do Ministra Zdrowie interpelację nr 24949 w sprawie rosnącej liczby zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego oraz interpelację nr 24947 w sprawie poszerzenia programu lekowego dla pacjentów z nowotworem prostaty.

W pierwszej interpelacji zwróciła uwagę, że należy niezwłocznie podjąć szereg działań, aby móc stawić czoła wciąż rosnącej liczbie zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego. " W tym zakresie należy dążyć przede wszystkim do poprawy dostępności zarówno nowoczesnych metod chirurgicznych leczenia raka prostaty (prostatektomii), jak również przełomowej farmakoterapii, która często stanowi dla chorych jedyną opcję leczenia. Powinno się również znacząco zwiększyć wysiłki w obszarze profilaktyki i edukacji. (…) Panie Ministrze, jakie działania zamierza podjąć rząd, aby walczyć z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego?" – pyta poseł Monika Wielichowska.

W drugiej interpelacji poseł Monika Wielichowska zwróciła się do Ministra Zdrowia z prośbą o odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. U ilu osób zdiagnozowano nowotwór prostaty w 2020 roku vs. 2019 r.?
  2. Ile osób skorzystało z leczenia na nowotwór prostaty, finansowanego przez NFZ w 2020 roku vs. 2019 r.?
  3. Ilu pacjentów skorzystało z refundacji leków stosowanych w leczeniu hormonalnym w 2020 roku vs. 2019 r.?
  4. Ilu pacjentów skorzystało z programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” w 2020 roku vs. 2019 r.?
  5. Ilu pacjentów zostało zakwalifikowanych do skorzystania z procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL) w zakresie leczenia nowotworu prostaty w 2020 roku vs. 2019 r.?
  6. Kiedy minister zdrowia planuje poszerzyć program lekowy „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)” o grupę pacjentów, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty?