Waldemar Kraska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 25909 posła Kazimierza Moskala (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) w sprawie potrzeby dofinansowania metod diagnozowania i leczenia chorób urologicznych.
W odpowiedzi czytamy m.in.: „Jednym z najistotniejszych działań podjętych w ostatnim okresie czasu mającym kluczowy wpływ na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej jest wprowadzenie od 1 lipca br. bezlimitowego finansowania wszystkich świadczeń realizowanych w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w tym w zakresie urologii. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje świadczenia zgodnie z rzeczywistym wykonaniem, zarówno w przypadku świadczeń pierwszorazowych, jak i wykonanych na rzecz pacjentów kontynuujących leczenie. Powyższe rozwiązanie powinno wpłynąć na poprawę dostępności do świadczeń realizowanych w zakresie urologii.”
Ponadto w odpowiedzi podkreślił, że wszystkie świadczenia podlegają cyklicznym weryfikacjom, wynikającym z bieżącej analizy popytu i podaży. Przy czym wskazane jest, aby analizie poddawane były całe obszary (dziedziny) świadczeń. W wyniku tych działań tworzona jest lista świadczeń, dla których istnieć będzie pilna konieczność podniesienia bądź obniżenia taryfy.
Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.