Odpowiedź na interpelację nr 26302

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 26302 posłanek Moniki Rosy i Katarzyny Lubnauer (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w sprawie dostępu chorych na nowotwór gruczołu krokowego do nowoczesnych technologii lekowych i zabiegowych.

W odpowiedzi czytamy m.in.: „Kwestie związane z refundacją reguluje ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 523, z późn. zm.).

 Zgodnie z zapisami powyższej ustawy, objęcie refundacją produktu leczniczego jest dokonywane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Ministra Zdrowia w oparciu o wniosek przedłożony przez podmiot odpowiedzialny (producenta leku, jego przedstawiciela lub importera). Złożony wniosek jest poddawany ocenie formalnoprawnej, a następnie uzgadniana jest z wnioskodawcą treść programu lekowego. W kolejnym etapie wniosek wraz z uzgodnionym programem jest przesyłany do oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Prezes AOTMiT, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości, jakość dostępnych dowodów naukowych oraz wiarygodność porównań i wyników przeprowadzonych analiz, wydaje 2 rekomendację w sprawie objęcia refundacją wnioskowanego leku w danym wskazaniu. Następnie prowadzone są negocjacje z Komisją Ekonomiczną, która prowadzi z podmiotami odpowiedzialnymi negocjacje w zakresie ustalenia urzędowej ceny zbytu, poziomu odpłatności oraz wskazań, w którym lek ma być refundowany.”

W odpowiedzi czytamy także, iż produkty lecznicze Xtandi, Nubeqa oraz Erleada aktualnie znajdują się w procesie refundacyjnym a decyzje refundacyjne nie zostały jeszcze wydane.

Ministerstwo podkreśla, że podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu zwiększenie możliwości leczenia pacjentom zmagającym się z rakiem gruczołu krokowego skutecznymi i bezpiecznymi terapiami w ramach dostępnych środków publicznych. Ponadto zaznacza, że środki finansowe przeznaczone na refundację są ograniczone, zatem istotne jest racjonalne wprowadzanie na wykazy kolejnych produktów leczniczych.

Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest