Rak prostaty: Komunikat Ministerstwa Zdrowia

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2023 roku.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia nie zawiera planowanych zmian w programie leczenia raka gruczołu krokowego – więcej informacji Minister Maciej Miłkowski przekazuje w dodatkowym komunikacie.

Pacjenci chorzy na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego mieli od 1 marca skorzystać na zmianach w programie lekowym. Tak się jednak nie stanie. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dwóch producentów leków nie wyraziło na to zgody.

Pomimo przygotowania przez Ministerstwo Zdrowia kompleksowej zmiany programu lekowego B.56. Leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61) wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz klinicystów, powyższe zmiany nie zostaną wprowadzone na marcowe Obwieszczenie Ministra Zdrowia z powodu braku zgód firm Astellas Pharma Sp. z o.o. – podmiotu odpowiedzialnego dla  leku Xtandi (enzalutamid) oraz Janssen-Cilag Polska sp. z o.o. – podmiotu odpowiedzialnego dla leku Erleada (apalutamid) – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Komunikat w sprawie braku nowych terapii i kompleksowej zmiany programu lekowego dla pacjentów cierpiących na raka gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego. MZ: dwie firmy blokują zmiany programu lekowego, Polityka Zdrowotna

Pin It on Pinterest